Miseczniki – kolejne zagrożenie dla krzewów borówki wysokiej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 lutego 2016 16:02

Miseczniki – kolejne zagrożenie dla krzewów borówki wysokiej Larwy i samice miseczników wysysają soki roślinne z komórek liści i pędów pozbawiając rośliny asymilantów/ fot. shutterstock.com

Do niedawna panowała opinia, że krzewy borówki wysokiej nie wymagają zbyt intensywnej ochrony, jednak z roku na rok przybywa zagrożeń. Problemy ochrony krzewów borówki wysokiej przed misecznikami omówiła dr Małgorzata Tartanus z Instytutu Ogrodnictwa podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- Miseczniki należą do rodziny misecznikowatych (Lecaniidae). Najbardziej znanym szkodnikiem należącym do tej rodziny jest misecznik śliwowy, który może zasiedlać śliwy, brzoskwinie, jabłonie porzeczki, agrest, borówkę i wiele innych roślin. Dotychczas uważano, że na borówce wysokiej występuje jedynie misecznik śliwowy – powiedziała dr Małgorzata Tartanus.

Jak poinformowała dr Tartanus, w ubiegłym roku na krzewach borówki wysokiej stwierdzono obecność innego misecznika, co następnie potwierdzono na podstawie badań w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wykonane obserwacje w trakcie sezonu wegetacyjnego wskazywały na różnice w biologii i rozwoju osobniczym pomiędzy misecznikiem śliwowym, a „zaobserwowanym szkodnikiem”.

- Niezależnie od gatunku szkody powodowane przez miseczniki są praktycznie jednakowe. Larwy i samice wysysają soki roślinne z komórek liści i pędów pozbawiając rośliny asymilantów. Żerując wydzielają znaczne ilości lepkich odchodów, które pokrywają liście, pędy i owoce. Substancja ta stanowi pożywkę do rozwoju grzybów sadzakowych, a owoce pokryte takim nalotem tracą wartość handlową – dodała.

- W ochronie borówki wysokiej istotne znaczenie stanowi profilaktyka. Nowe plantacje powinny być zakładane ze zdrowego, kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od larw misecznika. Natomiast na istniejących już uprawach należy zwracać szczególną uwagę na lustracje form zimujących tego szkodnika – mówiła dr Tartanus.

- Obecnie nie ma zarejestrowanych środków chemicznych do zwalczania miseczników na borówce wysokiej. Warto podjąć ochronę za pomocą preparatów wspomagających, takich jak Afik, Siltac EC i Emulpar 940 EC. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń w IO stwierdzono, że środki te wykazywały dość wysoką skuteczność w zwalczaniu tej grupy szkodników – podsumowała dr Tartanus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM