Miniony sezon z uwagi na częste opady nie sprzyjał dużej aktywności mączlika warzywnego

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lutego 2018 11:09

Miniony sezon z uwagi na częste opady nie sprzyjał dużej aktywności mączlika warzywnego Mączlik warzywny na roślinach rzepaku/ fot. za Farmer.pl

Mączlik warzywny w przeciągu ostatnich czterech lat stał się poważnym zagrożeniem dla upraw warzyw kapustnych. W Katedrze Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadzono badania w celu określenia cyklu rozwojowego szkodnika, oraz długość okresu żerowania w uprawie kapusty brukselskiej odmiany Spedia.

Jak pokazują dwuletnie badania prowadzone w województwie mazowieckim, w sezonie wegetacyjnym 2016, który upłyną pod znakiem wysokich temperatur, zaobserwowano rozwój pięciu pokoleń szkodnika. Najliczniejsze populacje mączlika obserwowano w trzecim i czwartym pokoleniu (ponad 300 osobników na liść). W sezonie 2017 z dużą sumą opadów atmosferycznych, odnotowano także rozwój pięciu pokoleń szkodnika, jednak jego populacje były mniej liczne niż w sezonie 2016.

W roku 2017, zaobserwowano wysoką śmiertelność osobników dorosłych, głównie z powodu intensywnych opadów deszczu. Najliczniejsze populacje zaobserwowano w drugim i trzecim pokoleniu (ponad 200 osobników na liść).

Przelot szkodnika na plantacje roślin kapustnych obserwowano na przełomie maja i czerwca. W połowie października osobniki dorosłe przelatywały na rośliny zielne. Dorosłe mączliki zimują na obrzeżach plantacji -roślinach zielnych, takich jak: glistnik jaskółcze ziele, babka zwyczajna, wilczomlecz, gorczyca polna oraz na uprawach rzepaku ozimego.

Podczas sesji posterowej towarzyszącej 58. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br., uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami obserwacji i badań przeprowadzonych przez mgr Piotra Kozłowskiego i prof. dr hab. Annę Tomczyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czytaj także: Które gatunki kapusty mączlik warzywny atakuje najchętniej?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM