Miniarka psiankowianka - groźny szkodnik pomidorów pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 lutego 2016 16:02

Miniarka psiankowianka - groźny szkodnik pomidorów pod osłonami Miniarka psiankowianka zaliczana jest do groźnych szkodników pomidorów uprawianych pod osłonami/ fot. shutterstock.com

Miniarka psiankowianka zaliczana jest do groźnych szkodników pomidorów uprawianych pod osłonami. Larwy wygryzają w liściach korytarze tzw. miny, co – przy dużym nasileniu szkodnika - może spowodować przedwczesne zamieranie roślin, a tym samym duże straty w plonie.

Miniarka psiankowianka (Liriomyza bryoniae) należy do rodziny miniarkowatych. Dorosłe muchówki są barwy czarno-żółtej i osiągają długość do 2,3-3,0 mm. Natomiast larwy początkowo są przezroczyste i mogą dorastać do około 3,0 mm. W sezonie wegetacyjnym zwykle rozwija się do 4 pokoleń tego szkodnika. Miniarka oprócz roślin pomidora może zasiedlać paprykę, oberżynę i ogórki.

Największą szkodliwość wykazują larwy, bowiem - na skutek ich żerowania - w miękiszu liści powstają korytarze, czyli tzw. miny. Przy silnym uszkodzeniu liście pomidorów zamierają, a następnie opadają, co prowadzi do zamierania roślin i straty plonu.

Miniarka psiankowianka w obiektach szklarniowych może rozprzestrzeniać się wraz z materiałem roślinnym, a także przemieszcza się poprzez otwory wietrzników. Aby stwierdzić obecność żerowania tego szkodnika należy przeprowadzać regularne lustracje roślin. Zagrożenie dla pomidorów stanowi również miniarka ciepłolubka, która jednak jest rzadziej notowana w uprawach pomidorów pod osłonami.

Efektywną metodą zwalczania miniarek w uprawach pomidorów pod osłonami jest wprowadzenie pasożytniczych błonkówek – męczelka syberyjska (Dacnusa sybirica) oraz wiechońka miniarkowa (Diglyphus isaea) w odpowiednich proporcjach.

Męczelka syberyjska zaliczana jest do tzw. naturalnych wrogów wewnętrznych, gdyż składa jaja do ciała larw miniarki. Gatunek warto wprowadzać w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, wykazuje dużą skuteczność przy niższych temperaturach. Natomiast wiechońka miniarkowa składa jaja w miejscach żerowania larw. Efektywnie zwalcza miniarki przy wyższych temperaturach panujących w szklarni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM