Mijający sezon nie był trudny dla większości sadowników i ogrodników

Autor: www.sadyogrody.pl 30 grudnia 2015 09:12

Mijający sezon nie był trudny dla większości sadowników i ogrodników Tomasz Gasparski z firmy Bayer CropScience/ fot. sadyogrody.pl

- Sezon wegetacyjny 2015 dla większości sadowników nie był trudny. Z powodu suszy i panujących wysokich temperatur, parch jabłoni nie stanowił większego problemu. Pojawiające się infekcje miały głównie charakter infekcji słabych. Najwięcej kłopotu sprawił jednak mączniak jabłoni. W tak dużym nasileniu mączniak wystąpił ostatnio w latach 2008 i 2009 – mówił Tomasz Gasparski z firmy Bayer CropScience.

- W doświadczeniu w zwalczaniu mączniaka jabłoni, które przeprowadziliśmy w sezonie 2015 na bardzo podatnej odmianie jabłoni ‘Early Geneva’, potwierdziły się nam bardzo dobre wyniki z doświadczeń z lat 2008 i 2009, które wówczas przeprowadzane były w ówczesnym Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, oraz sadach Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer. Wiodącym środkiem w zwalczaniu tego patogenu była Luna Experience – mówił.

Zaznaczył, że w lokalizacjach, które były monitorowane pod kątem wystąpienia szarej pleśni w uprawach jagodowych również nie odnotowano większych zagrożeń. - Problem wystąpił jedynie na plantacjach truskawek i to wyłącznie tych pod agrowłókniną. Wówczas, w czasie kwitnienia truskawek występowały opady deszczu i pod agrowłókniną panowała wysoka wilgotność – powiedział Tomasz Gasparski.

Sadownicza Stacja Badawcza CropScience, oprócz prowadzenia badań środków ochrony roślin, współorganizuje również różnego typu spotkania, m.in. Forum Doradców Sadowniczych. W ramach Systemu wspomagania decyzji Vademecum opracowywane są komunikaty zarówno sadownicze , jak i jagodowe. W sezonie 2016 wspomniany system obejmie sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA