Majówka z Timac Agro – wysoka jakość owoców a anomalie pogodowe

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 05 czerwca 2017 12:03

Majówka z Timac Agro – wysoka jakość owoców a anomalie pogodowe Od lewej: Mateusz Nowacki z Timac Agro, dr Magdalena Kapłan z UP w Lublinie, prof. dr hab. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa, Piotr Szczurek z Timac Agro/ fot. redakcja SadyOgrody.pl

Firma Timac Agro Polska zorganizowała konferencję pod nazwą „Wielka Majówka”. W trakcie drugiej części spotkania odbył się panel upraw specjalistycznych skierowanych do sadowników i ogrodników. Eksperci mówili o nawadnianiu upraw sadowniczych oraz istotnej kwestii nawożenia w kontekście coraz częściej występujących w naszym kraju anomalii pogodowych.

Prof. dr hab. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach mówił o nawadnianiu i fertygacji upraw sadowniczych. Prelegent zaznaczył, że każdy rok jest zmienny pod względem przebiegu warunków pogodowych. Tegoroczny początek sezonu charakteryzował się intensywnymi opadami deszczu, za sprawą których w sadach bez nawadniania odnotowano gwałtowny wzrost wilgotności gleby. Lokalnie w wielu rejonach kraju wystąpiły przymrozki oraz pierwsze gradobicia.

Przedstawiciel Instytutu Ogrodnictwa dodał, że w każdym sezonie (nawet z częstymi opadami deszczu) zachodzi potrzeba racjonalnego nawadniania upraw.

Znaczenie fertygacji w przyszłości będzie wzrastać. - Technologia ta zyskała już dużą popularność w uprawach pod osłonami. Coraz częściej stosowana jest również na plantacjach polowych. Zdaniem profesora, fertygacja ma szczególnie istotne znaczenie w latach o skrajnym przebiegu pogody (m.in. susza czy nadmierne opady atmosferyczne). - Wiele firm nawozowych oferuje produkty do fertygacji, co świadczy o wzrastającym zapotrzebowaniu rynku – mówił.

Piotr Szczurek z firmy Timac Agro Polska, przedstawił serię nawozów z biostymulacją przeznaczoną do fertygacji. - Gama KSC jest połączeniem nawozów krystalicznych o bardzo wysokim stopniu rozpuszczalności (na poziomie 99,8 proc.). Połączenie właściwości krystalicznych nawozów z substancjami biostymulującymi (PHYT-actyl) sprawia, że wykorzystanie składników pokarmowych jest dużo lepsze. Zastosowane w nawozach mikroelementy są schelatowane i łatwo przyswajalne przez korzenie – mówił ekspert z firmy Timac Agro. Dodatkowo produkty z serii KSC w niewielkim stopniu wpływają na zmianę przewodności elektrycznej (EC) końcowego roztworu. 

Podczas konferencji dr Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła wyniki badań z doświadczeń przeprowadzonych w prywatnym gospodarstwie na Wyżynie Sandomierskiej. Ocenie poddano drzewa jabłoni odmiany 'Golden Delicious', które posadzono wiosną 2003 roku na glebie lessowej (rozstaw 3,0 x 1,0 m) jako jednoroczne okulanty.

Pierwszy etap badań obejmował lata 2008-2012. Dr Magdalena Kapłan zaznaczyła, że w doświadczeniu porównywano dwa programy nawożenia – kontrolę, czyli standardowy program do biostymulującego firmy Timac Agro Polska. - Za cały 5-letni cykl badań otrzymaliśmy w kontroli średnio 65 ton/ha, zaś w programie biostymulującym niespełna 80 ton/ha. Plon handlowy był większy w porównaniu do programu kontrolnego średnio o 20 proc. – mówiła prelegentka.

W latach 2015-2016 przeprowadzono dalsze badania, których celem była ocena wpływu preparatu Maxifruit na wielkość i jakość plonu jabłoni odmiany 'Golden Delicious', jako produktu uzupełniającego program giberelinowy. Dr Kapłan podkreśliła, że preparat Maxifruit w połączeniu z programem giberelinowym niwelował dysproporcje owoców oraz pozytywnie wpływał na jakość i kształt zagłębień przykielichowych oraz liczbę i wielkość nasion oraz gniazd nasiennych jabłek ocenianej odmiany jabłoni. - Wydaje się zasadnym stosowanie tego preparatu w okresie około kwitnieniowym – dodała.

Mateusz Nowacki z firmy Timac Agro Polska omówił dotychczasowy przebieg sezonu pod kątem uszkodzeń mrozowych i wiosennych przymrozków. Przedstawił również aktualne zalecenia dotyczące zabiegów nawozowych w okresie po kwitnieniu. - Fosfor dostarcza roślinie potrzebnej energii po stresie. Dodatkowo wpływa na kształt owoców, jędrność i zdolności przechowalnicze. Fosfor bierze udział w kluczowych procesach fizjologicznych oraz stymuluje podziały komórkowe w młodych zawiązkach. Azot wspomaga podziały komórkowe i pobudza roślinę do życia – mówił.

Prelegent dodał, że wapń zwiększa masę i jędrność owoców oraz poprawia twardość skórki. Z kolei potas wpływa regenerująco na wiązki przewodzące. Poprawia gospodarkę wodną rośliny, a tym samym lepszy przepływ składników pokarmowych. Mateusz Nowacki omówił również program nawozów płynnych z grupy Fertileader.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM