Mączniak rzekomy widoczny na plantacjach ogórka gruntowego

Autor: www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2017 14:33

Mączniak rzekomy widoczny na plantacjach ogórka gruntowego fot. shutterstock.com

Na roślinach ogórka gruntowego widoczny jest mączniak rzekomy. Rozwojowi choroby sprzyja różnica temperatur między dniem a nocą oraz duża wilgotność powietrza. W rejonach uprawy warzyw dyniowatych należy wykonać lustracje w celu oceny zagrożenia.

PIORiN sygnalizuje zagrożenie na plantacjach ogórka gruntowego w województwie mazowieckim i świętokrzyskim. W rejonach uprawy warzyw dyniowatych należy wykonać lustracje w celu stwierdzenia pierwotnych objawów choroby. Mączniak rzekomy dyniowatych jest groźną chorobą zarówno ogórków gruntowych, jak i uprawianych pod osłonami. Pierwsze objawy porażenia mogą pojawiać się po posadzeniu roślin na miejsce stałe, w zależności od przebiegu warunków pogodowych.

Korzystnymi warunkami do rozwoju choroby jest wysoka wilgotność powietrza oraz różnica temperatur miedzy dniem (20- 25 st. C) a nocą (ok. 15-16 st. C). Rozprzestrzenianiu grzyba P. cubensis sprzyja również utrzymująca się nocna mgła i długotrwałe zwilżenie. Na górnej stronie porażonych liści widoczne są żółtawe ograniczone nerwami plamy, zaś od spodniej, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności brunatnofioletowe skupiska zarodników konidialnych.

Mączniak rzekomy corocznie stanowi poważny problem na plantacjach ogórka. Czynnikiem ograniczającym rozwój choroby jest uprawa odmian tolerancyjnych. Istotne znaczenie ma wybór odpowiedniego stanowiska pod uprawę – należy unikać sadzenia roślin w nadmiernym zagęszczeniu oraz lokalizacji plantacji w pobliżu zbiorników wodnych, zadrzewień lub łąk, na których występują częste nocne mgły.

Kilka przykładowych preparatów do zwalczania mączniaka rzekomego w ogórkach:

- Gwarant 500 SC (chlorotalonil),
- Proplant 722 SL (propamokarb),
- Inter Optimum 72,5 WP (mankozeb, cymoksanil),
- Acrobat MZ 69 WG (mankozeb, dimetomorf),
- Cabrio Duo 112 EC (dimetomorf, piraklostrobina),
- Orvego 525 SC (ametoktradyna, dimetomorf),
- Infinito 687,5 SC (chlorowodorek propamokarbu, fluopikolid).

Po zaobserwowaniu na liściach pierwszych objawów choroby konieczne jest rozpoczęcie ochrony. Zabiegi chemiczne należy powtarzać co 7-10 dni aż do momentu zakończenia zbioru ogórków, uwzględniając karencję stosowanego środka ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM