Mączniak rzekomy dyniowatych – ochrona upraw pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 lipca 2016 09:34

Mączniak rzekomy dyniowatych – ochrona upraw pod osłonami Aktualne zalecenia na plantacjach ogórków dotyczą zwalczania mączniaka rzekomego dyniowatych/ fot. shutterstock.com

Aktualne zalecenia na plantacjach ogórków obejmują zwalczanie mączniaka rzekomego dyniowatych, który stanowi zagrożenie również w uprawach pod osłonami. Pierwsze symptomy choroby widoczne są przeważnie w trzeciej dekadzie czerwca i w lipcu.

Mączniak rzekomy dyniowatych stanowi zagrożenie dla w każdej fazie rozwojowej ogórków, lecz odpowiednie zabiegi ochronne mają szczególne znaczenie w przypadku młodych roślin. Symptomy choroby pojawiają się na liściach ogórka w postaci początkowo oliwkowozielonych, ograniczonych nerwami plam, które następnie stają się żółtawe i brązowieją. Duże nasilenie choroby powoduje zamieranie porażonych roślin.

W uprawach ogórków pod osłonami patogen Pseudoperonospora cubensis sprawnie się rozprzestrzenia i przy braku odpowiedniej ochrony w przeciągu 2 tygodni może spowodować zniszczenie plantacji. Aby uniknąć problemów związanych z ta chorobą warto do uprawy przeznaczać odmiany odporne na mączniaka rzekomego lub charakteryzujące się wysoką tolerancją.

Po zaobserwowaniu pierwszym objawów porażenia należy bezzwłocznie przystąpić do ochrony upraw. W przypadku nasilającego się zagrożenia wskazane jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów (środkami należącymi do innych grup chemicznych ) w odstępie 7-10 dni aż do momentu zakończenia zbiorów zachowując okres karencji danego środka, bowiem choroba ta może występować przez cały okres uprawy ogórków.

W ochronie plantacji przed mącznikiem rzekomym dostępne są preparaty o działaniu kontaktowo-wgłębnym - Ekonom Duo 72,5 WP, Ekonom MC 72,5 WP, Helm Cymi 72,5 WP, Inter Optimum 72,5 WP, Profilux 72,5 WP (mankozeb i cymoksanil), a także środek kontaktowy i układowy do stosowania zapobiegawczego Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl-M+mankozeb).

Rozwój choroby ogranicza preparat oparty na mieszaninie chlorowodorek propamokarbu i fluopikolidu reprezentowany przez Infinito 687,5 SC oraz środek układowy do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego – Proplant 722 SL (propamokarb). W ochronie przydatne mogą być również preparaty wspomagające, takie jak Biosept Activ (wyciąg grejpfruta), bądź Timorex Gold 24 EC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM