Mączniak rzekomy dyniowatych – ochrona upraw pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 lipca 2016 09:34

Mączniak rzekomy dyniowatych – ochrona upraw pod osłonami Aktualne zalecenia na plantacjach ogórków dotyczą zwalczania mączniaka rzekomego dyniowatych/ fot. shutterstock.com

Aktualne zalecenia na plantacjach ogórków obejmują zwalczanie mączniaka rzekomego dyniowatych, który stanowi zagrożenie również w uprawach pod osłonami. Pierwsze symptomy choroby widoczne są przeważnie w trzeciej dekadzie czerwca i w lipcu.

Mączniak rzekomy dyniowatych stanowi zagrożenie dla w każdej fazie rozwojowej ogórków, lecz odpowiednie zabiegi ochronne mają szczególne znaczenie w przypadku młodych roślin. Symptomy choroby pojawiają się na liściach ogórka w postaci początkowo oliwkowozielonych, ograniczonych nerwami plam, które następnie stają się żółtawe i brązowieją. Duże nasilenie choroby powoduje zamieranie porażonych roślin.

W uprawach ogórków pod osłonami patogen Pseudoperonospora cubensis sprawnie się rozprzestrzenia i przy braku odpowiedniej ochrony w przeciągu 2 tygodni może spowodować zniszczenie plantacji. Aby uniknąć problemów związanych z ta chorobą warto do uprawy przeznaczać odmiany odporne na mączniaka rzekomego lub charakteryzujące się wysoką tolerancją.

Po zaobserwowaniu pierwszym objawów porażenia należy bezzwłocznie przystąpić do ochrony upraw. W przypadku nasilającego się zagrożenia wskazane jest przeprowadzanie kolejnych zabiegów (środkami należącymi do innych grup chemicznych ) w odstępie 7-10 dni aż do momentu zakończenia zbiorów zachowując okres karencji danego środka, bowiem choroba ta może występować przez cały okres uprawy ogórków.

W ochronie plantacji przed mącznikiem rzekomym dostępne są preparaty o działaniu kontaktowo-wgłębnym - Ekonom Duo 72,5 WP, Ekonom MC 72,5 WP, Helm Cymi 72,5 WP, Inter Optimum 72,5 WP, Profilux 72,5 WP (mankozeb i cymoksanil), a także środek kontaktowy i układowy do stosowania zapobiegawczego Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl-M+mankozeb).

Rozwój choroby ogranicza preparat oparty na mieszaninie chlorowodorek propamokarbu i fluopikolidu reprezentowany przez Infinito 687,5 SC oraz środek układowy do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego – Proplant 722 SL (propamokarb). W ochronie przydatne mogą być również preparaty wspomagające, takie jak Biosept Activ (wyciąg grejpfruta), bądź Timorex Gold 24 EC.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI