Mączniak i szkodniki dominowały w minionym sezonie ochrony sadów

Autor: www.sadyogrody.pl 13 grudnia 2016 11:05

Mączniak i szkodniki dominowały w minionym sezonie ochrony sadów Tomasz Gasparski z firmy Bayer CropScience/ fot. sadyogrody.pl

Sezon wegetacyjny 2016 dla większości sadowników był zróżnicowany. W pierwszej części sezonu wegetacyjnego parch jabłoni nie stanowił większego problemu. Zdarzały się infekcje, ale miały one głównie charakter infekcji słabych - mówił Tomasz Gasparski z firmy Bayer CropScience podczas konferencji prasowej.

- Z uwagi na zwiększoną ilość opadów w drugiej części sezonu, w okresie przedzbiorczym w wielu sadach można było zaobserwować silne porażenie parchem. Więcej kłopotu sprawił jednak mączniak jabłoni. Był to kolejny rok, w którym dominowała ta choroba. Przeprowadzone doświadczenia, w kilku lokalizacjach w Polsce potwierdziły wysoką skuteczność produktu Luna Experience 400 SC w ochronie zarówno przed parchem, jak również mączniakiem jabłoni - mówił. 

Gasparski podkreślił, że w bieżącym sezonie największym problemem były jednak szkodniki. - W sadach jabłoniowych dominowały pordzewiacze, mszyce i w okresie przedzbiorczym zwójkówki. W sadach śliwowych - owocówka śliwkóweczka, natomiast w sadach gruszowych miodówki. Doświadczenia przeprowadzone w Kozietułach Nowych wykazały bardzo wysoką skuteczność Movento 100 SC w zwalczaniu mszyc oraz miodówek. Preparat najwyższą skuteczność osiągał po około 9 dniach od zastosowania i zabezpieczał jabłonie i grusze przed wspomnianymi szkodnikami na stosunkowo długi okres, ponad 30 dni - podkreślił. 

Fachowe poradnictwo w zakresie sadownictwa możliwe jest dzięki Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer zlokalizowanej w Kozietułach Nowych (Mazowieckie). Oprócz prowadzenia badań środków ochrony roślin, Stacja współorganizuje również różnego typu spotkania branżowe, takie jak: Forum Doradców Sadowniczych, szkolenia dla Klubu Sadowniczego „Piękne Owoce”, zimowe spotkania ze studentami, a w ramach akcji „Grunt to Bezpieczeństwo” – spotkania ze szkołami.

W zakresie Systemu Wspomagania Decyzji Vademecum w Kozietułach Nowych opracowywane są komunikaty zarówno sadownicze, jak i jagodowe. W sezonie 2016 wspomniany system objął sieć ponad stu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM