Mączlik wiciokrzewowy - nowe zagrożenie dla truskawek pod osłonami

Autor: www.sadyogrody.pl 25 kwietnia 2017 16:02

Mączlik wiciokrzewowy - nowe zagrożenie dla truskawek pod osłonami dr hab. Barbara Łabanowska (prof. IO) / fot. SadyOgrody.pl

Podczas konferencji zorganizowanej w trakcie pierwszej edycji targów Green Days w Nadarzynie dr hab. Barbara Łabanowska (prof. IO) omówiła aktualne problemy w ochronie roślin sadowniczych przed szkodnikami. Potencjalnym zagrożeniem dla upraw truskawki pod osłonami jest mączlik wiciokrzewowy, który w 2016 roku został wykryty na odmianie 'Kimberly'.

Mączlik wiciokrzewowy (Aleyrodes lonicerae) w ubiegłym sezonie został stwierdzony na odmianie truskawki 'Kimberly'. Osobniki dorosłe mają ciało barwy żółtej , długości 1 mm i dwie pary białych skrzydeł, na których w tylnej części widoczna jest szara plama. Larwy żerują na dolnej stronie liści, co osłabia wzrost i owocowanie roślin. Pośrednia szkodliwość zarówno larw, jak i osobników dorosłych polega na zanieczyszczaniu roślin i owoców rosą miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. 

Rozwój jednego pokolenia - od jaja do postaci dorosłej trwa około 2 miesięcy. Aktualnie brak jest możliwości zwalczania mączlika wiciokrzewowego na truskawce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM