Mączlik warzywny zasiedla uprawy kapustnych - jak zwalczać tego szkodnika?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 sierpnia 2016 10:05

Mączlik warzywny zasiedla uprawy kapustnych - jak zwalczać tego szkodnika? Na plantacjach warzyw kapustnych żeruje mączlik warzywny./ fot. shutterstock.com

Na plantacjach warzyw kapustnych żeruje mączlik warzywny. Duże zagrożenie notowane jest w przypadku brokuła i kalafiora. Wysokie temperatury na początku lata sprzyjały rozwojowi tego szkodnika.

Na warzywach kapustnych mogą pojawiać się stadia rozwojowe szkodnika – osobniki dorosłe i larwy, które wysysając soki roślinne z liści doprowadzają do zahamowania wzrostu i spadku plonu handlowego. Dodatkowo szkodniki te wydalają znaczne ilości rosy miodowej, przez co na powierzchni warzyw rozwijają się grzyby sadzakowe.

W sezonie wegetacyjnym może rozwijać się do 5 pokoleń tego szkodnika. Aby ograniczyć występowanie mączlika wskazane jest usuwanie chwastów z rodziny kapustnych. Dodatkowo planując uprawę należy uwzględnić izolację przestrzenna od pól rzepaku.

Do ochrony warzyw kapustnych przed mączlikiem dostępny jest środek Movento 100 SC (spirotetramat; dawka 0,75 l/ha), który należy stosować z dodatkiem zwilżacza w okresie zagrożenia, czyli  pojawu szkodnika, do fazy osiągnięcia odpowiedniej wielkości zbiorczej warzyw. W sezonie można wykonać dwa zabiegi, w odstępie co najmniej 14 dni.

Prowadząc oprysk przeciwko mączlikowi zwalczane są również mszyce. Okres karencji tego preparatu wynosi 3 dni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM