Mączlik warzywny nie odpuszcza uprawom kapustnych

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 15 września 2016 10:19

Mączlik warzywny nie odpuszcza uprawom kapustnych Mączlik warzywny na roślinach rzepaku/ fot. za Farmer.pl

Mączlik warzywny podobnie jak w ubiegłym roku masowo zaatakował warzywa kapustne, a w szczególności upodobał sobie uprawy jarmużu, kapusty brukselskiej, brokuła i kalafiora. Coraz częściej tego szkodnika można spotkać w uprawach rzepaku.

Upalne lato w zeszłym roku sprzyjało rozwojowi tego szkodnika. Jak widać zmienna pogoda w obecnym sezonie nie zaszkodziła liczebności mączlika. Sytuacja na polach jest nieco bardziej korzystna, ale śnieżnobiałe muszki wciąż są zmorą producentów warzyw. W temperaturze ponad 28 st. C czas rozwoju tego szkodnika wynosi 19 dni, natomiast przy niższych temperaturach (poniżej 16 st. C) okres rozwoju pokolenia jest dłuższy i trwa około 47 dni. W ciągu jednego sezonu rozwija się zwykle 5-6 pokoleń.

Mączlik warzywny atakuje praktycznie wszystkie warzywa kapustne, ale z doniesień producentów warzyw wynika, że masowo występuje w uprawach jarmużu, brukselki, kalafiora i brokuła. Stadium szkodliwym są osobniki dorosłe, larwy oraz nimfy, które wysysają soki roślinne z liści. Rośliny zasiedlone przez śnieżnobiałe szkodniki są w słabej kondycji – wzrost zostaje zahamowany, a liście lub inne nadziemne organy pokryte są dużą ilością rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Zaatakowane warzywa nie posiadają odpowiedniej wartości handlowej.

Szkodnik ten w wielu rejonach kraju wymagał systematycznego zwalczania. Na dzień dzisiejszy do ochrony warzyw kapustnych dostępny jest preparat Movento 100 SC (spirotetramat), który należy stosować w dawce 0,75 l/ka z dodatkiem zwilżacza. Warto włączać do ochrony preparaty, tj. Emulpar 94 EC, Afik, czy SilTac EC. Plantacje warzyw należy lokalizować z dala od pól rzepaku ozimego. Regularne zwalczanie kapustnych żywicieli zimowych ogranicza występowanie mączlika na plantacjach warzyw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM