Mączlik warzywny nie odpuszcza uprawom kapustnych

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 15 września 2016 10:19

Mączlik warzywny nie odpuszcza uprawom kapustnych Mączlik warzywny na roślinach rzepaku/ fot. za Farmer.pl

Mączlik warzywny podobnie jak w ubiegłym roku masowo zaatakował warzywa kapustne, a w szczególności upodobał sobie uprawy jarmużu, kapusty brukselskiej, brokuła i kalafiora. Coraz częściej tego szkodnika można spotkać w uprawach rzepaku.

Upalne lato w zeszłym roku sprzyjało rozwojowi tego szkodnika. Jak widać zmienna pogoda w obecnym sezonie nie zaszkodziła liczebności mączlika. Sytuacja na polach jest nieco bardziej korzystna, ale śnieżnobiałe muszki wciąż są zmorą producentów warzyw. W temperaturze ponad 28 st. C czas rozwoju tego szkodnika wynosi 19 dni, natomiast przy niższych temperaturach (poniżej 16 st. C) okres rozwoju pokolenia jest dłuższy i trwa około 47 dni. W ciągu jednego sezonu rozwija się zwykle 5-6 pokoleń.

Mączlik warzywny atakuje praktycznie wszystkie warzywa kapustne, ale z doniesień producentów warzyw wynika, że masowo występuje w uprawach jarmużu, brukselki, kalafiora i brokuła. Stadium szkodliwym są osobniki dorosłe, larwy oraz nimfy, które wysysają soki roślinne z liści. Rośliny zasiedlone przez śnieżnobiałe szkodniki są w słabej kondycji – wzrost zostaje zahamowany, a liście lub inne nadziemne organy pokryte są dużą ilością rosy miodowej, na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Zaatakowane warzywa nie posiadają odpowiedniej wartości handlowej.

Szkodnik ten w wielu rejonach kraju wymagał systematycznego zwalczania. Na dzień dzisiejszy do ochrony warzyw kapustnych dostępny jest preparat Movento 100 SC (spirotetramat), który należy stosować w dawce 0,75 l/ka z dodatkiem zwilżacza. Warto włączać do ochrony preparaty, tj. Emulpar 94 EC, Afik, czy SilTac EC. Plantacje warzyw należy lokalizować z dala od pól rzepaku ozimego. Regularne zwalczanie kapustnych żywicieli zimowych ogranicza występowanie mączlika na plantacjach warzyw. 

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI