Mączlik szklarniowy – poważne zagrożenie pomidorów pod osłonami

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 października 2015 11:11

Mączlik szklarniowy – poważne zagrożenie pomidorów pod osłonami Osobniki dorosłe mączlika szklarniowego zasiedlają spodnią stronę liści/ fot. ipopom.inhort.pl

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) zaliczany jest do groźnych szkodników pomidorów uprawianych pod osłonami. W wyniku żerowania tego szkodnika następuje spadek plonu. Mączlik szklarniowy zasiedla również uprawy ogórków szklarniowych i oberżyny.

Mączlik szklarniowy to niewielki pluskwiak (1-1,5 mm dł.), z parą skrzydeł. Ciało szkodnika pokrywa warstwa wosku, co sprawia, że przybiera on śnieżnobiałe wybarwienie. Rozwój całego pokolenia mączlika trwa zwykle około 3-4 tygodnie, przy temperaturze 22-25 st. C i wilgotność powietrza na poziomie 75-80 proc. 

Osobniki dorosłe mączlika szklarniowego zasiedlają spodnią stronę liści wierzchołkowych - składając w tym miejscu jaja. Dlatego lustracje na obecność larw i poczwarek należy przeprowadzać na spodniej stronie starszych liści pomidorów.

Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy odżywiają się sokiem pobieranym z tkanek liści. Na skutek żerowania szkodnik ten wydziela znaczne ilości lepkiej substancji, tzw. rosa miodowa, która osadza się na owocach i liściach. Na jej powierzchni powstają grzyby sadzakowe, przez co na porażonych częściach rośliny widoczny jest czarny nalot.

W wyniku uszkodzeń spowodowanych przez mączlika następuje ogładzanie pomidorów. Zahamowana zostaje fotosynteza, a także zmniejsza się intensywność zarówno asymilacji CO2, jak również oddychania. Zaburzenia w tych procesach doprowadzają do strat w plonie. Im młodsza faza rozwojowa rośliny, to szkody mogą być większe.

Mączlik szklarniowy sprawnie rozprzestrzenia się poprzez zasiedlanie kolejnych roślin w szklarni. Jako próg zagrożenia dla pomidora przyjęto ponad dwa osobniki tego szkodnika na 1 cm2 liścia. Ważną rolę w skutecznej ochronie pomidora odgrywa, jak najszybsze wykrycie pojawu tego szkodnika w obiektach szklarniowych.

W celu monitorowania obecności  i liczebności populacji mączlika należy rozwieszać żółte tablice lepowe (1 tablica/25 m2). W okresie wiosennym szkodnik ten zasiedla rośliny w najcieplejszych miejscach w szklarni, natomiast jesienią w pobliżu wywietrzników.

W ochronie pomidorów pod osłonami przed mączlikiem zaleca się stosowanie metod biologicznych. W tym celu wprowadza się do obiektów szklarniowych, m.in. pasożytnicze błonkówki - dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa ), ośćca mączlikowego (E. eremicus ), a także dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus caliginosus).

W ochronie chemicznej przed tym szkodnikiem można zastosować preparaty, m.in. Admiral 100 EC, Confidor 200 SL, Kohinor 200 SL, Mospilan 20 SP, a także środek - Sherpa 100 EC. Zabieg opryskiwania należy wykonać bezpośrednio po stwierdzeniu obecności mączlika szklarniowego na roślinach w obiektach szklarniowych.

Również na rynku dostępny jest preparat wspomagający ochronę - Emulpar 940 EC. Środek ten można zaaplikować przeciwko mało ruchliwymi larwami mączlików. Wskazane jest dokładne pokrycie roztworem chronioną powierzchnię liści pomidorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM