Lustracje malin na obecność szkodników w okresie bezlistnym

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 kwietnia 2016 10:44

Lustracje malin na obecność szkodników w okresie bezlistnym Lustracje malin na obecność szkodników w okresie bezlistnym/ fot. shutterstock.com

Na plantacjach malin w okresie bezlistnym należy przeprowadzić lustrację na obecność szkodników takich jak pryszczarek malinowiec, galasówka maliniak czy przeziernik malinowiec.

Larwy pryszczarka malinowca żerują zwykle po kilkanaście sztuk (pod skórką pędu), co doprowadza do tworzenia się galasowatego narośla. Podobne objawy można zaobserwować na skutek obecności larw przeziernika malinowca, które zasiedlają rdzeń pędu i szyjkę korzeniową. Wzrost uszkodzonych malin zostaje osłabiony, a pędy łatwo wyłamują się. Żerowanie tych szkodników przyczynia się także do słabszego owocowania malin.

Wczesną wiosną należy przeprowadzić dokładne lustracje pędów malin. Według danych Instytutu Ogrodnictwa, jako próg zagrożenia przyjęto powyżej 5 proc. zasiedlonych pędów w próbie 200 przejrzanych (4 próby po 50 pędów). Galasowate narośla mogą znajdować się na różnej wysokości pędów, zazwyczaj jednak w dolnej ich części lub w przypadku przeziernika malinowca - w szyjce korzeniowej. Pędy z objawami żerowania tych szkodników należy wycinać i usuwać z plantacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM