Letnie pokolenie zmienika lucernowca zagraża truskawkom spod osłon

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 lipca 2016 11:07

Letnie pokolenie zmienika lucernowca zagraża truskawkom spod osłon Uszkodzone owoce nie posiadają bowiem odpowiedniej wartości handlowej./ fot. shutterstock.com

Drugie pokolenie zmienika lucernowca pojawia się w lipcu i z początkiem sierpnia. Szkodnik ten atakuje truskawki polowe na późniejszy zbiór oraz uprawiane pod osłonami. Owoce z objawami żerowania tracą wartość handlową i konsumpcyjną.

W okresie tuż przed i podczas kwitnienia roślin (początek maja) pojawia się pierwsze pokolenie zmienika lucernowca. Szkodliwość zarówno larw, jak i osobników dorosłych polega na wysysaniu soków roślinnych z liści, pąków kwiatowych i zawiązków owoców, co w rezultacie osłabia wzrost i prowadzi do deformacji owoców - truskawki stają się drobne, nieco spłaszczone z widocznymi zielonymi tzw. „orzeszkami”.

Przy dużym nasileniu szkodnika i braku ochrony upraw dochodzi do znacznego spadku plonu. Uszkodzone owoce nie posiadają bowiem odpowiedniej wartości handlowej.

W okresie letnim plantacje truskawek należy kontrolować na obecność tego zmienika lucernowca. Faktyczne zagrożenie można łatwo określić strząsając osobniki z losowo wybranych kwiatostanów truskawki na podstawioną płytkę. Po stwierdzeniu liczebności przewyższającej próg ekonomicznej szkodliwości (jeden osobnik na 25 kwiatostanów) wskazane jest przeprowadzenie zabiegów zwalczających tego szkodnika.

Do zwalczania zmieników w uprawach truskawki dostępne są preparaty zawierające acetamipryd - Mospilan 20 SP, Stonkat 20 SP, Miros 20 SP (dawka 0,2 kg/ha; okres karencji - 14 dni).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM