Letnie pokolenie stonki ziemniaczanej zagraża uprawom ziemniaka

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 06 sierpnia 2015 11:41

Letnie pokolenie stonki ziemniaczanej zagraża uprawom ziemniaka Masowe żerowanie stonki, co może wpływać na jakość i wielkość plonu/ fot. shutterstock.com

Chrząszcze pokolenia letniego stonki ziemniaczanej są zagrożeniem głównie dla późnych odmian ziemniaków. W przypadku masowego pojawienia się tego szkodnika zachodzi konieczność powtórzenia zabiegów zwalczających.

Masowe wychodzenie chrząszczy stonki ziemniaczanej przypada zazwyczaj pod koniec lipca i na początku sierpnia. W przypadku licznego pojawu chrząszczy letnich I pokolenia może zachodzić konieczność powtórzenia zabiegów zwalczających. Na plantacjach słabiej chronionych chrząszczy jest na tyle dużo, że powodują gołożery.

W przypadku ziemniaków wczesnych intensywne żerowanie stonki na tym etapie nie jest aż tak szkodliwe, gdyż rośliny kończą już wegetacje.

Oprysk zwalczający tego szkodnika może okazać się konieczny na plantacjach w pełni wegetujących ziemniaków późnych. W tym przypadku masowe żerowanie stonki, niszczy powierzchnię asymilacyjną ziemniaków, co może wpływać na jakość i wielkość plonu (większy udział w plonie bulw drobnych).

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM