Letnia okulizacja - jakie czynniki decydują o skuteczności tego zabiegu?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 sierpnia 2015 15:43

Letnia okulizacja - jakie czynniki decydują o skuteczności tego zabiegu? Zaokulizowane podkładki w szkółce INSAD-Prusy/ fot. sadyogrody.pl

Okulizacja jest najczęściej stosowaną metodą rozmnażania drzewek owocowych w szkółkach. Okulizację wykonuje się od połowy lipca do końca sierpnia. Termin ten uwarunkowany jest wzrostem podkładek oraz obecnością miazgi.

W szkółce przed rozpoczęciem okulizacji warto opracować plan, w celu ustalenia odmian, które zostaną zaokulizowane w poszczególnych kwaterach. Powodzenie tej metody uszlachetniania w dużym stopniu uwarunkowane jest od jakości zrazów, z których pobierane są oczka. Najwcześniej okulizuje się podkładki - czereśni ptasiej, grusz i jabłoni, a następnie ałyczę (śliwy) oraz antypkę (wiśnie). 

Na zrazy należy przeznaczać tegoroczne pędy (średniej grubości) z dobrze naświetlonych partii koron. Powinny być one dobrze zdrewniałe i posiadać wykształcone oczka. Zrazy do okulizacji należy pobierać z matecznych sadów zraźnikowych. Niewskazane jest zaopatrywanie się w zrazy w innych sadach, z uwagi na nieznaną zdrowotność drzew.

Zrazy przez okres kilku dni można przechowywać w chłodnym pomieszczeniu (chłodnia), w wilgotnym płótnie lub folii. Przy okulizacji zużywa się znacznie mniej zrazów w porównaniu do szczepienia.

Okulizacja wykonywana w okresie letnim, zwana jest inaczej okulizacją z „oczkiem śpiącym”, ponieważ oczko założone na podkładkę pozostaje w stanie spoczynku do wiosny. Warunkiem dobrego zrośnięcia się tarczki z podkładką jest odpowiednie połączenie miazgi tarczki z miazgą podkładki. Tarczka powinna być dobrze dociśnięta. Miejsce szczepienia należy dokładnie obwiązać paskiem foli, który równocześnie zapobiega wysychaniu tkanek.

Po upływie około 2-3 tygodni od rozpoczęcia okulizacji należy sprawdzić przyjęcie się oczek. Pęd szlachetny z okulizacji łatwiej jest pielęgnować i prowadzić w porównaniu do pędów uzyskanych w wyniku szczepienia. Powodzenie okulizacji zależy od wielu czynników, m.in. jakości podkładki oraz nieprzesuszonych, zdrowych zrazów, a także od terminu zabiegu i warunków pogodowych.

Okulizacja jest pracochłonnym zabiegiem. Wykwalifikowany pracownik dziennie jest wstanie założyć około 1000-2000 oczek. Starannie przeprowadzona okulizacja, przy odpowiednich warunkach pogodowych zapewnia około 95 proc. przyjętych oczek jabłoni. Nieco słabsze są wyniki w przypadku okulizacji drzew pestkowych - 70-90 proc.

Drugi termin szczepienia przypada na okres wiosenny, po ruszeniu wegetacji (kwiecień). Jest to tzw. okulizacja ,,oczkiem żywym". Z tarczki okulizacyjnej w tym samym roku wyrasta pęd szlachetny.Ten sposób okulizacji wykonuje się czasami zamiast szczepienia, lub na podkładkach u których nie przyjęły się oczka z okulizacji letniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM