Leasing maszyn i urządzeń rolniczych powrócił na ścieżkę wzrostów

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 24 kwietnia 2017 12:37

Leasing maszyn i urządzeń rolniczych powrócił na ścieżkę wzrostów fot. Fotolia

Po bardzo słabym 2016 roku, leasing maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego roku powrócił na ścieżkę wzrostów. Z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale br. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu (+22% r/r), a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. W opinii ekspertów EFL, rolnicy w 2017 roku i kolejnych latach z uwagi na unijne dotacje będą korzystać przede wszystkim z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe.

– Polscy rolnicy, od uruchomienia dotacji unijnych i startu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, masowo modernizowali swoje gospodarstwa. Przy tym aktywnie korzystali ze wsparcia firm leasingowych, które odnotowywały w segmencie agro swoje rekordowe wyniki. Wraz z zakończeniem unijnego wsparcia, rolnicy przystopowali z inwestycjami, co widać było po ubiegłorocznych wynikach naszej branży, jednak już pierwsze tegoroczne wyniki wskazują, że okres zastoju nie trwał długo. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach tego roku i kolejnych latach, w których będą wydatkowane fundusze z perspektywy 2014-2020, zostanie pobity kolejny rekord wartości udzielonego finansowania na maszyny i urządzenia rolnicze – mówi Artur Hamerlik, Menedżer ds. Rozwoju Rynku w EFL.

Rolnictwo, w I kwartale br. było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 22%. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i specjalne pożyczki wyniosła aż 833 mln zł i była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w segmencie agro, który zarówno I kwartał ub. r., I połowę ub. r. jak i cały 2016 rok kończył pod kreską.

Ponadrynkowym wzrostem finansowania inwestycji rolniczych (+27% r/r) może pochwalić się EFL, który od stycznia do marca br. wyleasingował aktywa rolnicze o wartości 50 mln zł. – Nasze prognozy dotyczące rynku maszyn rolniczych, z których wynikało, że w 2016 roku będziemy mieć do czynienia ze spadkami, ale już od początku tego roku powrócimy na ścieżkę wzrostów, sprawdziły się. W ubiegłym roku producenci maszyn rolniczych, a w związku z tym również branża leasingowa, zanotowali spadki. EFL był jednym z wyjątków, który wypracował na rynku rolniczym kilkuprocentową dynamikę. Wynika to z faktu, że jesteśmy liderem w finansowaniu maszyn rolniczych za pośrednictwem leasingu, a ubiegłoroczny spadek głównie dotknął rynek finansowania maszyn rolniczych pożyczką – mówi Artur Hamerlik z EFL.

Zainteresowanie ofertą firm leasingowych wynika m.in. z coraz częściej pojawiających się ofertach produktowo-finansowych dedykowanych tylko dla tej branży, a przygotowanych przez leasingodawców. Aktywna współpraca z producentami maszyn rolniczych to jedno z najważniejszych założeń strategii dla segmentu agro w EFL. Firma podobnie jak cała Grupa Credit Agricole jest strategicznym partnerem John Deere, jednym z największych producentów maszyn do uprawy ziemi oraz terenów zielonych, w Polsce. EFL prowadzi również program finansowania fabrycznego Lemken (maszyny do uprawy gleby, siewu i ochrony roślin). Ponadto, eksperci podkreślają, że rośnie popyt na finansowanie używanych maszyn rolniczych. W Kamieniu Śląskim, w dniach 9-11 czerwica 2017 r., odbędzie się po raz kolejny Komis Maszyn Używanych w trakcie Opolagry, który w minionych latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM