Kto i kiedy może używać "koguta"?

$data.author.description Autor: Kamil Karkowski, farmer.pl 08 grudnia 2014 15:51

Kto i kiedy może używać "koguta"? fot. Karol Hołownia (farmer.pl)

Lampy błyskowe emitujące żółte światło ostrzegawcze montowane są na większości samojezdnych maszyn rolniczych. Według policji, używanie takiego sygnału przy standardowym poruszaniu się po drogach publicznych maszynami rolniczymi, jest niedozwolone.

Kwestię dotyczącą wyposażenia ciągnika rolniczego w światło błyskowe barwy żółtej reguluje art. 54 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.). Na wstępie mówi on o tym, że żółte sygnały błyskowe powinien wysyłać pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne.Ww. przepisy mówią także o tym, że sygnał barwy żółtej powinien wysyłać również pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Sygnału może używać także pojazd holowany (zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym).

Jak poinformowało nas Biuro Rzecznika Komendy Głównej Policji, które poprosiliśmy o interpretację przepisów, warunkiem korzystania z uprawnień do używania świateł błyskowych barwy żółtej jest wykonywanie czynności na drodze (ww. prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne). Zatem w pojeździe niewykonującym określonych w ustawie czynności na drodze nie mogą być włączone żółte światła błyskowe. Kierujący pojazdem, który nie wykonuje czynności na drodze ani nie jest holowany, nie ma prawa używać żółtych sygnałów ostrzegawczych.

Osobną kwestią są maszyny rolnicze o nietypowej konstrukcji bądź przewożące nietypowy ładunek. Zdaniem rzecznika Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do korzystania ze świateł błyskowych barwy żółtej uprawniony jest każdy pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że zgodnie z interpretacją przepisów przez Policję poruszanie się ciągników rolniczych (również z przyczepą lub innymi urządzeniami, np. zawieszanymi) z włączonym światłem błyskowym barwy żółtej po drogach publicznych, jeśli nie wykonują one na drodze prac porządkowych, remontowych lub modernizacyjnych, a są dopuszczone do ruchu drogowego, jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.