Kosztowna ochrona sadu przed przymrozkami

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 29 kwietnia 2015 10:01

Kosztowna ochrona sadu przed przymrozkami fot. shutterstock.com

Wyróżniamy dwa rodzaje przymrozków. Przymrozek radiacyjny występuje gdy napłynęły zimne masy powietrza, które utrzymują się tuż nad ziemią, na wysokości 15-20 m występują cieplejsze masy, co nazywamy inwersją. Przymrozek adwekcyjny zachodzi wtedy, gdy wiatr przekracza prędkość 8 km/h, masy zimnego powietrza ulokowane są od 0 do 150 – 1500 m nad ziemią.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wystąpienie przemarznięć jest wilgotność powietrza. Im wyższa wilgotność tym mniejsza temperatura potrzebna jest do przemarznięcia kwiatu. Np. przy 100 proc. wilgotności powietrza i temperaturze 0,5 stopnia Celsjusza dochodzi do przemarznięcia kwiatów. Duże znaczenie ma także położenie sadu. Oczywistym wydaję się fakt, iż sad położony w „zastoisku mrozowym” będzie bardziej narażony na wystąpienie przymrozków. Okres występowania przymrozków przypada głównie na początku maja i w okresie „zimnej Zośki”.

Istnieje wiele sposobów ochrony sadu przed przymrozkami. Najbardziej popularne i sprawdzone jest zraszanie sadu wodą. Do tego celu potrzebna jest instalacją nawadniająca sad za pomocą zraszaczy ulokowanych ponad rzędami drzew. Instalację włącza się gdy temperatura spada do 0 stopni, wyłącza się gdy po wystąpieniu przymrozku temperatura znów wzrośnie do 0. Woda w kielichach kwiatowych zamarza, dzięki czemu utrzymywana jest temperatura dodatnia, co zapobiega przemarznięciu kwiatu. Tą metodę uznaje się za najlepszą w ochronie przed przymrozkami.

Ostatnio na rynku pojawiły się podgrzewacze powietrza. Mogą być one zaczepiane do ciągnika lub stacjonarne. Ciepło jakie wytwarzają pochodzi ze spalania gazu propan-butan. Wersja ciągniona – Frostbuster jest w stanie ochronić do 8 ha sadu. Powietrze w maszynie podgrzewane jest do temperatury 80 – 100 stopni Celsjusza i wydmuchiwane na zewnątrz. Aby ochrona była skuteczna należy w tym samym miejscu przejazdu być co 8 – 10 minut.

Wersja stacjonarna działa na takiej samej zasadzie jak mobilna lecz jest w stanie ochronić tylko 1 ha sadu. Cena wersji mobilnej wynosi 18,5 tys. euro, a stacjonarnej - 6,5 tys. euro.

Do ochrony można wykorzystać także wiatraki przeciwprzymrozkowe , lecz sprawdzają się one tylko w przypadku wystąpienia przymrozku radiacyjnego. Jego zadaniem jest mieszanie ciepłych mas powietrza znajdujących się wyżej nad glebą z zimnymi masami znajdującymi się tuż nad ziemią. Śmigło napędzane jest przez silnik spalinowy. Cena wiatraka wynosi ok. 150 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM