Kontroluj nalot śmietki kapuścianej na plantacje warzyw kapustnych

Autor: www.sadyogrody.pl 25 kwietnia 2017 10:54

Kontroluj nalot śmietki kapuścianej na plantacje warzyw kapustnych Śmietka kapuściana – muchówki/ Fot. za Farmer.pl (G. Pruszyński)

W zależności od przebiegu pogody wiosną, pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej opuszcza miejsca zimowania od połowy kwietnia i stanowi największe zagrożenie dla wczesnych upraw kapusty, kalafiora i brokuła. Pierwsze naloty muchówek należy monitorować za pomocą pułapek zapachowych, które powinny być rozstawione na plantacji już od połowy pierwszej dekady kwietnia.

Pierwsze pokolenie śmietki kapuścianej stanowi zagrożenie dla wczesnych warzyw kapustnych (kapusta gł. biała, kalafior, brokuł). Larwy początkowo atakują korzenie i szyjkę korzeniową roślin, co prowadzi do zahamowania dalszego wzrostu rozsady, a w konsekwencji zamierania roślin. Na plantacjach wczesnych warzyw kapustnych producenci do ochrony wykorzystują osłony z agrowłókniny, które nie tylko zabezpieczają rozsadę przed niepewnymi w tym okresie warunkami pogodowymi, ale również stanowią barierę uniemożliwiającą dostanie się muchówek do rośliny.

 Drugie pokolenie śmietki pojawia się pod koniec czerwca. Larwy żerują również w nadziemnych częściach rośliny. Podczas zabiegu chemicznego należy pamiętać o dokładnym pokryciu cieczą dolnej części łodygi, gdyż samice śmietki kapuścianej składają jaja na ziemi w pobliżu szyjki korzeniowej młodych roślin.

Ochronę chemiczną należy prowadzać w oparciu o monitoring nalotu śmietki na plantację (w okresie 4 tygodni od pojawienia się pierwszych osobników). W uprawach wczesnych warzyw, pułapki zapachowe odławiające tylko ciężarne samice, powinny być rozstawione na polu od pierwszej dekady kwietnia. Sygnałem do wykonania oprysku jest odłowienie powyżej dwóch muchówek dziennie, przez kolejne 2 dni. W przypadku lustracji roślin (gdy nie mamy do dyspozycji pułapek zapachowych) jako próg zagrożenia przyjęto stwierdzenie powyżej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach.

Do zwalczania śmietki kapuścianej w uprawach kapusty gł. białej można stosować preparaty z grupy pyretroidów oparte na lambda-cyhalotrynie. Zarejestrowany jest także środek zawierający tiachlopryd i deltametrynę, oprócz niego – w uprawach kalafiora i brokuła do stosowania dozwolone są preparaty zawierające acetamipryd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM