Kontroluj nalot przeziernika porzeczkowca na plantacje porzeczki

Autor: www.sadyogrody.pl 07 czerwca 2017 10:08

Kontroluj nalot przeziernika porzeczkowca na plantacje porzeczki Przeziernik porzeczkowiec - dorosły motyl/ fot. Flickr.com/Donald Hobern (Farmer.pl)

Po kwitnieniu czarnej porzeczki należy pamiętać o wywieszeniu na plantacjach pułapek feromonowych, w celu monitoringu lotu motyli przeziernika porzeczkowca. Umożliwia to wyznaczenie optymalnego terminu wykonania zabiegu zwalczającego.

Pułapki feromonowe powinny być rozmieszczone na plantacjach produkcyjnych od końca maja. Obserwacje pod kątem obecności odłowionych motyli przeziernika należy przeprowadzać co 3-4 dni. PIORiN uaktywnił komunikat informujący o aktywności szkodnika na terenie województwa lubelskiego.

Zabieg zwalczający należy wykonać podczas intensywnego lotu motyli – zanim wylęgłe gąsienice wgryzą się do pędów. Przeziernik porzeczkowiec stanowi zagrożenie nie tylko dla porzeczek, ale również agrestu i w wielu regionach kraju wymaga corocznego zwalczania. Gąsienice żerując w rdzeniu pędów doprowadzają do osłabienia kondycji krzewów. Uszkodzone pędy obumierają i ulegają wyłamaniu. Największe straty obserwuje się zwykle podczas mechanicznego zbioru owoców.

Do zwalczania przeziernika porzeczkowca na porzeczce można stosować preparat zawierający tiachlopryd (Calypso 480 SC) lub acetamipryd (Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki). Wykonane zabiegi ograniczają również pryszczarka porzeczkowca. Próg ekonomicznego zagrożenia wynosi średnio 15 szt. odłowionych motyli na pułapkę lub 10 uszkodzonych pędów z wyjedzonym rdzeniem w próbie 200 krzewów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM