Kontroluj nalot połyśnicy marchwianki na plantacje

Autor: www.sadyogrody.pl 24 maja 2017 11:23

Kontroluj nalot połyśnicy marchwianki na plantacje fot. shutterstock.com

Pierwsze pokolenie połyśnicy marchwianki rozpoczyna nalot na plantacje warzyw zazwyczaj w drugiej dekadzie maja. Dlatego też w tym terminie należy rozpocząć regularny monitoring wylotu muchówek przy wykorzystaniu żółtych tablic lepowych.

Okres nalotu połyśnicy marchwianki na plantacje sygnalizuje obecność odłowionych muchówek na żółtych tablicach lepowych, które powinny być ustawione na polu od drugiej połowy maja i codziennie przeglądane. PIORiN uaktywnił komunikaty informujące o aktywności połyśnicy w województwie mazowieckim i lubelskim.

Połyśnica marchwianka występuje w dwóch pokoleniach w ciągu sezonu wegetacyjnego. Larwy pierwszego pokolenia żerując na korzeniach marchwi mogą powodować zamieranie młodych roślin i deformacje (rozwidlenie) korzeni. Liście uszkodzonej rośliny przebarwiają się na kolor żółto-pomarańczowy. Przeciwko drugiemu pokoleniu połyśnicy tablice należy rozstawić od połowy lipca.

Ochronę upraw marchwi należy rozpocząć po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości tj. odłowieniu na żółtych tablicach lepowych w ciągu kolejnych 3 dni średnio 0,75 - do l szt. muchówki (owad dorosły). Do zwalczania połyśnicy marchwianki dozwolone są preparaty zawierające deltametrynę (Decis Mega 50 EW, Patriot 100 EC) lub tiachlopryd+deltametryna (Proteus 110 OD).

Przystępując do zabiegów chemicznych należy pamiętać, że na wielohektarowych plantacjach marchwi najwięcej uszkodzonych roślin występuje w pasie brzeżnym, sięgającym do 30 m w głąb uprawy. Marchew rosnąca w dalszej odległości od brzegu jest mniej uszkadzana, dlatego też nie ma konieczności opryskiwania całego pola.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM