Kontroluj nalot nasionnicy trześniówki w pestkowych

Autor: www.sadyogrody.pl 18 maja 2017 10:39

Kontroluj nalot nasionnicy trześniówki w pestkowych Wylot much rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec maja / fot. shutterstock.com

W połowie maja należy wywiesić żółte pułapki lepowe i na podstawie odłowionych owadów wykonywać zabiegi chemiczne - informuje PIORiN uaktywniając pierwsze komunikaty dotyczące zagrożenia ze strony nasionnicy trześniówki na terenie województwa wielkopolskiego w sadach drzew pestkowych.

Larwy nasionnicy trześniówki żerują w owocach czereśni i wiśni powodując ich robaczywienie. Wylot much rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec maja lub na początku czerwca (zbiegając się z kwitnieniem robinii pseudoakacji) i trwa do połowy lipca. Owad dorosły to mucha (długości ok. 5 mm) z charakterystyczną żółtą tarczką na tułowiu oraz przezroczystymi skrzydłami z ciemnymi poprzecznymi paskami.

Samice składają jaja w miękiszu owoców najczęściej w okolicy szypułki. Zasiedlone przez szkodnika owoce są na ogół lekko wklęśnięte i miękkie. W sadach wiśniowych strata plonu może sięgać do 30 proc., natomiast w przypadku czereśni nawet do 100 proc. owoców - w zależności od lokalizacji sadu, warunków pogodowych i odmiany.

Żółte tablice lepowe należy wywiesić przed wylotem much, zazwyczaj w połowie maja. Czynnikami sprzyjającymi liczniejszemu wystąpieniu szkodnika jest ciepła i sucha pogoda w okresie lotu muchówek. Takie warunki pogodowe sprzyjają składaniu jaj. Pierwszy zabieg chemiczny należy wykonać po 2-3 dniach regularnego lotu nasionnicy, który określany jest na podstawie odłowionych osobników na tablicy lepowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM