Kompleksowa ochrona przed parchem jabłoni

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Synthos Agro 24 kwietnia 2017 15:28

Kompleksowa ochrona przed parchem jabłoni Synthos Agro - Kaptan

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić intensywną, specjalistyczną uprawę roślin sadowniczych bez chemicznej ochrony. Sensowne łączenie chemicznych zabiegów, gdzie podstawą jest rotacja pestycydów należących do różnych grup chemicznych, z innymi sposobami oraz uwzględnianie progów szkodliwości ekonomicznej, jest podstawowym warunkiem wykorzystania metod chemicznych w nowoczesnym systemie ochrony roślin.

Niezawodne działanie ochronne fungicydów kontaktowych
Metody chemiczne w ochronie roślin, w zależności od sposobu działania, można podzielić na ochronne, lecznicze i wyniszczające. Skuteczne działanie ochronne wykazują fungicydy kontaktowe, wśród nich Kaptan® Zawiesinowy 50 WP – produkt Synthos Agro. Środki na bazie kaptanu są stosowane w sadownictwie od dziesiątków lat w wielu krajach, w tym także w Polsce. Nadal stanowią podstawę zabiegów zapobiegawczych w ochronie sadów przed najgroźniejszymi chorobami, w tym przed parchem jabłoni. Ale nie tylko. W przypadku Kaptanu to także gorzka zgnilizna wiśni – choroba o dużym znaczeniu gospodarczym, jedna z najważniejszych chorób drzew pestkowych.

Synthos Agro - Kaptan 50 WP

Jak skutecznie stosować fungicydy kontaktowe – najważniejsze to przeciwdziałać
Fungicydy zapobiegawcze muszą być zastosowane przed infekcją lub ewentualnie w jej trakcie. Należy pamiętać, że aplikacja takich środków po infekcji jest zupełnie nieefektywna, gdyż fungicydy kontaktowe nie mają działania systemicznego, nie wnikają do tkanek roślin i nie są w nich rozprzestrzeniane, wobec czego nie zniszczą grzyba, który rozwija się wewnątrz rośliny. Działanie fungicydów ochronnych polega na hamowaniu kiełkowania zarodników grzybów chorobotwórczych i niedopuszczenie do rozwoju grzybni w tkankach roślinnych.

Dlatego w zwalczaniu parcha jabłoni najważniejsza jest właściwa ocena zagrożenia. Postępowanie zapobiegawcze należy kontynuować w zależności od intensywności wysiewu zarodników workowych. Ciepła i wilgotna pogoda oraz opady deszczu sygnalizują zwiększenie zagrożenia ze strony parcha jabłoni. Należy zabezpieczyć się przed kolejnymi infekcjami opryskując drzewa Kaptanem Zawiesinowym 50 WP w zalecanej dawce 3 kg/ha, zgodnie z sygnalizacją lub od fazy widocznego zielonego pąka kwiatowego.

 

Działaj bezpiecznie i wygodnie
Produkt Synthos Agro jest dostępny w innowacyjnych woreczkach z folii wodorozpuszczalnej, co ułatwia wykonanie zabiegu i zwiększa jego bezpieczeństwo. Kaptan Zawiesinowy 50 WP, jako typowy fungicyd zapobiegawczy, przeciwdziała powstawaniu form odpornych grzybów. Dlatego jest często wykorzystywany w ochronie upraw sadowniczych, a zwłaszcza w ochronie jabłoni przed parchem, jako ważny element strategii antyodpornościowej.

W tę strategię wpisuje się także Kaptan Plus 71,5 WP, środek zawierający dwie substancje aktywne: kaptan i triadimenol o działaniu kontaktowym i układowym.

Kaptan Plus 71,5 WP jest bardzo skuteczny w zwalczaniu sprawców zarówno parcha, jak i mączniaka. Wykazuje długie działanie poinfekcyjne, trwające nawet do 72 godzin po zakażeniu. Należy go stosować w zalecanej dawce 2 kg/ha, nie częściej niż 2-3 razy w sezonie. Ważną zaletą produktów Synthos Agro zawierających kaptan jest pozytywny wpływ tej substancji aktywnej na chronioną roślinę. W sadach, w których go stosowano, zaobserwowano lepsze wybarwienie owoców oraz bardziej zielone i lepiej wyrośnięte liście.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM