Kolejne rozwiązanie w ochronie truskawek przed szara pleśnią

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 19 kwietnia 2016 14:20

Kolejne rozwiązanie w ochronie truskawek przed szara pleśnią Objawy szarej pleśni na truskawce/ fot. mat. pras. Sumi Agro

Firma Sumi Agro Poland w ochronie truskawek przed szarą pleśnią wskazuje na fungicyd Frupica 440 SC, który zawiera mepanipirym − substancję czynną, na którą nie stwierdzono do tej pory odporności patogenu. W Instytucie Ogrodnictwa prowadzone są badania dotyczące skuteczności działania tego fungicydu.

Do infekcji grzybem Botrytis cinerea na plantacjach dochodzi najczęściej w warunkach wysokiej wilgotności (opady lub rosa) oraz w temperaturze powyżej 18 st. C. W sprzyjających warunkach patogen może doprowadzić do utraty nawet 80 proc. plonów. Szara pleśń występuje także na wielu innych roślinach uprawnych.

Botrytis cinerea poraża wszystkie nadziemne organy rośliny. Zainfekowane pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zawiązki owoców pokrywają się brunatnymi plamami, zaś same owoce gniją. Porażone organy pokrywają się puszystym, szarym nalotem trzonków i zarodników konidialnych. Patogen rozprzestrzenia się głównie przez zarodniki, w mniejszym stopniu przez grzybnię.

Mepanipirym jest inhibitorem biosyntezy metioniny, hamuje nie tylko kiełkowanie zarodników B. cinerea, ale też strzępki rostkowej, jak również rozwój grzybni. Działanie tej substancji czynnej ogranicza wydzielanie przez sprawcę celulazy, pektynazy i ketanazy – enzymów, które „wychwytują” aminokwasy i glukozę oraz niszczą ściany komórkowe tkanek gospodarza.

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach od kilku lat prowadzone są badania dotyczące skuteczności działania fungicydu, jego wpływu na plonowanie roślin oraz jakość pozbiorczą i trwałość przechowalniczą owoców. Wyniki ubiegłorocznych doświadczeń wskazują, że stosowanie tego środka w okresie poprzedzającym zbiór skutkuje zwyżką plonu wynoszącą prawie 65 proc.

Większy plon owoców roślin potraktowanych w okresie przedzbiorczym fungicydem odnotowano także w porównaniu do plonu roślin chronionych środkami bazującymi na innych substancjach czynnych, jak trifloksystrobina i fluopyram, cyprodynil i fludioksonil oraz fenpyrazamina. Uzyskane wyniki potwierdziły pozytywny wpływ fungicydu zarówno na jakość pozbiorczą, jak i trwałość przechowalniczą owoców.

Jak wykazały doświadczenia preparat ten ogranicza również występowanie objawów innych chorób powodowanych przez patogeny grzybowe − mączniaka prawdziwego i antraknozy w uprawie truskawki. Badania dr hab. Beaty Meszki wykazały również, że aplikacje tym środkiem ograniczają porażenie owoców przez grzyb Rhizopus sp., sprawcę mokrej zgnilizny truskawek, chorobę której objawy najczęściej występują w trakcie przechowywania i transportowania owoców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM