Kolejne badania potwierdziły szkodliwy wpływ neonikotynoidów na pszczoły

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 30 czerwca 2017 11:21

Kolejne badania potwierdziły szkodliwy wpływ neonikotynoidów na pszczoły fot. shutterstock.com

Klotianidyna i tiametoksam, pestycydy z grupy neonikotynoidów, wywierają szkodliwy wpływ na pszczoły. Potwierdziło to właśnie szeroko zakrojone i sfinansowane przez przemysł agrochemiczny badanie naukowe mające ocenić wpływ tych substancji na dobrostan owadów zapylających. Wyniki analizy potwierdzają tym samym wcześniejsze doniesienia naukowe, że neonikotynidy szkodzą pszczołom miodnym oraz dziko żyjącym. 30 czerwca wyniki badania zostaną opublikowane w magazynie naukowym „Science”.

Dr David Santillo, naukowiec pracujący w afiliowanym przy Uniwersytecie Exeter Dziale Naukowym Greenpeace, komentuje wyniki badania: najnowsza analiza potwierdza, że negatywny wpływ neonikotynoidów, obserwowany wcześniej w badaniach laboratoryjnych, występuje także w świecie rzeczywistym. Zapewnienia przedstawicieli przemysłu agrochemicznego, twierdzących do tej pory, że neonikotynoidy w dawkach występujących poza laboratorium nie szkodzą pszczołom, są bezpodstawne.

 - To zamówione przez przemysł agrochemiczny badanie potwierdza wcześniejsze doniesienia naukowców dowodzących, że neonikotynoidy są szkodliwe dla pszczół hodowalnych oraz dziko żyjących. W tej sytuacji jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania tych szkodliwych pestycydów. Pszczoły są kluczowe dla ekosystemu i produkcji żywności, nie możemy już dłużej narażać ich życia i zdrowia. Pszczelarze co roku ciężką pracą i dużym nakładem środków odbudowują populacje pszczoły miodnej, natomiast dziko żyjące pszczoły nie mogą liczyć na taką pomoc. Kolejnym krokiem powinno stać się stworzenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających, dokumentu, który pozwoliłby skutecznie chronić pszczoły w Polsce – mówi Katarzyna Jagiełło, Greenpeace Polska.

Komisja Europejska przedstawiła w marcu propozycję niemalże całkowitego zakazu stosowania imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Oparto ją na ocenie ryzyka przygotowanej przez Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności, która podkreślała, że pszczoły są narażone na toksyczny wpływ neonikotynoidów nie tylko w roślinach, które mają być chronione przez te środki, ale także np. przez pozostałości pestycydów utrzymujące się w glebie i trafiające do dziko rosnących roślin. Komentowane badanie potwierdza te doniesienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM