Kiła kapusty stanowi zagrożenie w uprawach kalafiora i brokuła

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 sierpnia 2015 12:41

Kiła kapusty stanowi zagrożenie w uprawach kalafiora i brokuła Na rynku brak jest preparatów do zwalczania kiły kapusty w uprawach brokułów i kalafiorów/ fot. shutterstock.com

Sprawcą kiły kapusty jest grzyb - Plasmodiophora brassicae. Obecnie w Polsce nie ma zarejestrowanych fungicydów do zabezpieczania kalafiorów i brokułów przed tą chorobą, a także do zwalczania tego patogenu już po porażeniu warzyw.

P. brassicae poraża system korzeniowy zarówno kalafiorów, jak i brokułów. W wyniku porażenia komórki korzeni nie przewodzą składników pokarmowych i wody, co prowadzi do więdnięcia i zamierania obu gatunków warzyw. Zainfekowane korzenie stanowią główne źródło zakażenia podłoża. Zarodniki P. brassicae mogą zalegać w glebie do 8 lat (bez obecności roślin żywicielskich).

Rozwojowi kiły sprzyja zbyt kwaśna gleba, czyli o pH poniżej 6,0, a także jej wysoka wilgotność i temperatura 22-25 st. C. Przy temperaturze poniżej 15 st. C nie dochodzi do infekcji korzeni, bądź przebiega ona bardzo powoli. W Polsce choroba ta spotykana jest na wszystkich typach gleb, a w szczególności na glebach lekkich i piaszczystych.

Aby zapobiec występowaniu kiły kapusty na plantacjach brokuła i kalafiora należy zachowywać płodozmian, czyli 4-5 letnia przerwę w uprawie roślin z rodziny Brassicaceae na tym samym polu. Z uprawy należy usuwać porażone korzenie roślin przed ich zmacerowaniem. Gleby zbyt kwaśne należy zwapnować nawozem wapniowym w formie tlenkowej, bądź wodorotlenkowej.

W uprawie obu gatunków dobrym przedplonem dla warzyw kapustnych są pomidory, fasola, pory, ogórki. Profilaktycznie można wykonać oprysk gleby środkiem chemicznym Altima 500 SC. Warto wprowadzić do uprawy odmiany odporna na P. brassicae, gdyż obecnie brak jest na rynku preparatów zarejestrowanych do zwalczania kiły kapusty w uprawie kalafiorów i brokułów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM