Kiła kapusty - poważne zagrożenie dla plantacji

$data.author.description Autor: sadyogrody.pl / farmer.pl 28 stycznia 2015 10:17

Kiła kapusty - poważne zagrożenie dla plantacji fot. shutterstock.com

Kiła kapusty to poważna choroba, po której wystąpieniu może być konieczne zniszczenie plantacji.

Kiła kapustnych, której sprawcą jest Plasmodiophora brassicae pojawia się najczęściej na terenach, gdzie często uprawia się rośliny kapustne i dość łatwo się rozprzestrzenia. Samemu można nieświadomie przyczynić się do roznoszenia choroby, chociażby przyjeżdżając z obszarów, gdzie kiła występuje prawdopodobne jest przeniesienie grzyba np. na kołach samochodu czy obuwiu. Choroba roznosi się poprzez maszyny czy narzędzia, deszcz i wodę gruntową, wraz z glebą przenoszoną przez wiatr, czy obornik. Również zwierzyna leśna może roznosić kiłę kapusty.

- Sposobem walki z chorobą jest wysiew odmian o podwyższonej odporności. Zdrowotność odmian jest to parametr, na który szczególnie należy zwracać uwagę, gdyż nie ma chemicznych środków do walki z kiłą kapusty - mówił prof. dr hab. Marek Korbas z IOR-PIB w Poznaniu podczas II konferencji Farmera "Przez innowacyjność do sukcesu". Niszczyć trzeba także chwasty z rodziny kapustowatych.

Kiła kapusty jest infekcją, która szybko się rozprzestrzenia. Po zaobserwowaniu porażenia na plantacji już w trzecim roku obserwuje się całkowite porażenie roślin na całym obszarze uprawy. W wyniku infekcji na korzeniach tworzą się naroślą, a we wnętrzu plazmodium są zarodniki przetrwalnikowe i zarodniki pływkowe, te drugie są źródłem porażenia korzeni roślin sąsiednich.

Kontrolę stanu upraw przeprowadza się losowo w różnych miejscach na polu. Jeśli stwierdzi się wystąpienie choroby na plantacji, przerwa w uprawie kapustnych powinna wynosić 7-10 lat i w tym czasie na pole należy wprowadzić rośliny, których choroba nie uszkadza, jak: zboża, kukurydza, burak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM