Kędzierzawość liści brzoskwini – konieczna ochrona sadów

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 15 marca 2016 09:01

Kędzierzawość liści brzoskwini – konieczna ochrona sadów Obserwacje drzew w sadach należy prowadzić w terminie od kwietnia do lipca/ fot. shutterstock.com

Kędzierzawość liści brzoskwini w sadach brzoskwiniowych występuje corocznie, aczkolwiek w różnym nasileniu. Zabiegi ochronne należy rozpocząć już wczesną wiosną w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych.

Pierwsze objawy kędzierzawości liści brzoskwini widoczne są na młodych liściach, które ulegają deformacjom. W dalszym stadium choroby porażone liście przebarwiają się na karminowo, a następnie na ich powierzchni widoczny jest białoszary nalot. Pod koniec czerwca porażone liście zamierają i przedwcześnie opadają z drzew.

Na skutek infekcji kwiaty zasychają i opadają, zaś na porażonych owocach tworzą się niewielkie rany i przebarwienia skórki o barwie ciemnoczerwonej. Typowym objawem choroby jest nabrzmiewanie miękiszu korowego na pędach. Zainfekowane drzewa wykazują zwiększoną podatność na przemarzanie w miesiącach zimowych.

Wzmożone występowanie tej choroby uwarunkowane jest przebiegiem pogody. Infekcjom w okresie wiosennym sprzyja wilgotność oraz niskie temperatury. Obserwacje drzew należy prowadzić w terminie od kwietnia do lipca, a w szczególności w maju i czerwcu, gdyż w tym okresie objawy widoczne są w największym nasileniu.

Zabiegi opryskiwania należy rozpocząć w fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych fungicydami zawierającymi dodynę - Carpene 65 WP czy Syllit 65 WP, lub preparatami Pomarsol Forte 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG. Środki miedziowe, tj. Miedzian 50 WP i Miedzian Extra 350 SC można stosować na przedwiośniu oraz jesienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM