KE utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5 proc.

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 01 kwietnia 2017 11:46

KE utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5 proc. fot. pixabay.com

Według sprawozdania oceniającego Komisji, obszary proekologiczne wpływają na poprawę różnorodności biologicznej i wspierają usługi ekosystemowe. Przegląd ten stanowi część ostatniej reformy wspólnej polityki rolnej (WPR) i obejmuje dwa pierwsze lata jej realizacji.

W ramach zasad rządzących obszarami proekologicznymi, rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni min. 15 ha muszą przekształcić co najmniej 5 proc. swoich gruntów na obszary proekologiczne. W 2015 r., 10 proc. gruntów objętych tym obowiązkiem zostało zadeklarowanych jako obszary proekologiczne. W 2016 r. wyniki są bardzo zbliżone. To samo sprawozdanie wskazuje, że wielu rolników wybiera uprawy wiążące azot, międzyplon lub grunty ugorowane. Pozostałe możliwości obejmują elementy krajobrazu takie jak miedze, drzewa, żywopłoty i strefy buforowe.

W reakcji na sprawozdanie, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen wyraził zadowolone z faktu, że Komisja Europejska utrzyma obszary proekologiczne na poziomie 5 proc. - To dobra wiadomością dla rolników, gdyż powierzchnia zadeklarowana jako obszary proekologiczne wyraźnie wykracza poza 7 proc., do którego to poziomu Komisja mogłaby zwiększyć aktualny wymagany odsetek. Nadal jednak niepokoi nas zakaz stosowania środków ochrony roślin na wszystkich potencjalnie produktywnych obszarach proekologicznych. Wymóg taki będzie źródłem problemów agronomicznych i administracyjnych, co nas szczególnie martwi, gdyż musimy zachęcać rolników i administracje do realizacji instrumentów zazieleniania w ramach WPR i podnieść poziom akceptacji dla tych rozwiązań - powiedział Pesonen. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM