KE grozi USA odwetowymi taryfami celnymi m.in. na ciągnikiwww.farmer.pl - 18 kwietnia 2019 11:56


Dzięki specjalnym opłatom za produkty takie jak m.in. keczup i wino, mają być zrekompensowane szkody spowodowane przez nielegalne dotacje dla amerykańskiego producenta samolotów Boeinga. Szkody te szacowano w 2012 r. na około 12 mld dolarów rocznie i wynikały one głównie z niekorzystnych warunków konkurencji dla europejskiego producenta samolotów Airbusa.

Niedawno UE wprowadziła już odwetowe opłaty m.in. na amerykańską whiskey, aby zrekompensować amerykańskie specjalne cła na import stali i aluminium.

Poza wymienionymi produktami spożywczymi i napojami, towary takie jak: amerykańskie ciągniki, helikoptery, ramy rowerowe, a także orzechy, czekolada i ryby mrożone również mogą zostać objęte cłami odwetowymi. Komisja Europejska umieściła na swojej liście towary, których łączna roczna wartość importu wynosi około 20 mld dolarów.

Komisarz UE ds. Handlu Cecilia Malmström powiedziała, że nowe taryfy specjalne powinny być wprowadzane tylko wtedy, gdy spór o subsydia z USA nie może zostać rozwiązany w drodze negocjacji.

W celu zapobieżenia poważnym szkodom z powodu taryf odwetowych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Europie, Komisja Europejska rozpoczęła proces konsultacji publicznych z publikacją listy produktów, która powinna trwać do końca maja. Dla europejskich konsumentów dodatkowe cła mogą prowadzić do podwyżek cen. Ponadto oczekuje się, że firmy, które będą dalej przetwarzać lub importować produkty amerykańskie odczują spadki obrotów.

Więcej w serwisie: Farmer.