John Deere stworzył projekt całkowicie elektrycznego ciągnika

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 19 grudnia 2016 09:24

John Deere stworzył projekt całkowicie elektrycznego ciągnika fot. materiały prasowe

John Deere został wyróżniony przez jury targów SIMA 2017 za projekt całkowicie elektrycznego ciągnika SESAM.

Amerykański producent prezentuje, wydawać by się mogło, niemal kompletne rozwiązanie w postaci ciągnika z systemem SESAM (Sustainable Energy Supply for Agricultural Machines), który może znaleźć zastosowanie w segmentach mocy aż do 300 kW.

Trzeba jednak powstrzymać entuzjazm, bowiem sam system jak i wyposażony w niego ciągnik, są wciąż w fazie testów i prac projektowych. 

To, co w takich maszynach budzi najwięcej obaw, to ich funkcjonalność związana z możliwościami gromadzenia energii. System SESAM w zaprezentowanym prototypie składa się z baterii trakcyjnej (na ogniwach Li-ion) o pojemności 130 kWh, pracującej przy napięciu 670 V.

Do napędu ciągnika przewidziano dwa silniki o mocy 150 kW każdy, które mają za zadanie napędzać zarówno układ jezdny (poprzez standardową przekładnię mechaniczną wraz ze zwolnicami) jak i WOM oraz pompy hydrauliki, układ chłodzenia, sprężarkę klimatyzacji i kompresor. W takiej konfiguracji ciągnik ma mieć możliwość przejechania około 55 km, niestety nie zdradzono dokładnych możliwości maszyny np. podczas pracy z maszynami. 

Więcej na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM