Jesienne nawożenie obornikiem – tylko do końca listopada

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 12 listopada 2015 11:42

Jesienne nawożenie obornikiem – tylko do końca listopada Obornik jak większość nawozów naturalnych odznacza się długotrwałym działaniem/ fot. shutterstock.com

Jesień to dobry termin na nawożenie pól obornikiem. W świetle prawa takie nawożenie możemy wykonać do końca listopada – podaje farmer.pl.

Wartość nawozowa obornika może być rożna. Skład chemiczny tego nawozy bywa zmienny i zależy przede wszystkim od gatunku zwierzęcia jakie go wyprodukowało, rodzaju ściółki, czy długości okresu przechowywania.

Do obliczeń ilości składników pokarmowych wnoszonych z określoną dawką wykorzystuje się zazwyczaj wartości średnie. By to jednak bardziej precyzyjnie określić można oddać próbkę nawozu do analiz chemicznych np. w OSCHR. Przeciętny obornik zawiera ok. 20-25proc. suchej masy, 0,5 proc. azotu, 0,3 proc. fosforu, 0,7 proc. potasu.

Z dawką 30 ton obornika zastosowanego na 1 ha wnosimy do gleby około 150 kg azotu, 90 kg fosforu, 210 kg potasu oraz wiele innych cennych dla roślin pierwiastków jak wapń, magnez cz sporą ilość mikroelementów (za wyjątkiem boru).

Obornik jak większość nawozów naturalnych odznacza się długotrwałym działaniem. Wykorzystanie azotu w pierwszym roku po jego przyoraniu w zależności od warunków ocenia się na 30-40 proc. i o taką ilość można zmniejszyć planowaną dawkę tego składnika w nawozach mineralnych. W drugim i trzecim roku jest to dalsze 20-30 proc.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM