Jakie szkodniki zagrażają plantacjom szparaga?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 23 marca 2016 11:35

Jakie szkodniki zagrażają plantacjom szparaga? Poskrzypka dwunastokropkowa/ fot. shutterstock.com

Plantacje szparaga mogą być atakowane przez szkodniki - trzep szparagówka, poskrzypki oraz śmietkę kiełkówkę i glebową. Uszkodzenia spowodowane przez te szkodniki obniżają wartość handlową wypustek szparaga. Obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych insektycydów w uprawach szparaga.

Najgroźniejszym szkodnikiem szparagów jest trzep szparagówka (mucha szparagowa). Obecność tego szkodnika na plantacji można stwierdzić za pomocą żółtych tablic lepowych. Wylot much przypada na drugą połowę kwietnia, czyli okres wyrastania szparagów. Szkodliwość larw polega na wygryzaniu korytarzy w pędach, co doprowadza do deformacji roślin (tzw. pastorał).

W szparagarniach duże zagrożenie stanowią poskrzypki - szparagowa i dwunastokropka. Osobniki dorosłe i larwy żerują na nadziemnych częściach rośliny „ogałacając” młode pędy. Przy silnym porażeniu wzrost roślin zostaje zahamowany, a uszkodzone pędy zasychają. Larwy wyrządzają największe szkody na młodych plantacjach.

Szparagi mogą być atakowane także przez śmietkę kiełkówkę i śmietkę glebową. Larwy tych szkodników wgryzają się do wypustek szparaga powodując znaczne uszkodzenia i utratę wartości handlowej. W ochronie szparagarni można zastosować folię w celu okrycia wałów, co zapobiega stratom wyrządzonym przez te szkodniki.

Stałym zagrożeniem w uprawie jest mszyca szparagowa, a niekiedy trzmielinowo-burakowa. Objawy szkodliwości całych kolonii można zaobserwować na pędach, bowiem wzrost roślin zostaje zahamowany, a pędy posiadają charakterystycznie zbite gałązki. Szkodniki te stanowią przede wszystkim duże niebezpieczeństwo dla młodych szparagarni.

Obecnie na polskim rynku brak jest zarejestrowanych środków chemicznych do ochrony upraw szparaga przed szkodnikami. W okresie jesiennym wskazane jest wycinanie uszkodzonych, bądź zaschniętych pędów. Ponadto warto regularnie odchwaszczać pole, a także usuwać długo kwitnące rośliny, które rosną w pobliżu upraw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM