Jakie szkodniki wyrządzają szkody w uprawach papryki pod osłonami?

Autor: www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2017 10:14

Jakie szkodniki wyrządzają szkody w uprawach papryki pod osłonami? Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach/ fot. Żelazna Studio

Szkodniki w uprawach papryki pod osłonami mogą doprowadzić do znacznych strat w plonie. Które gatunki stanowią największe zagrożenie? Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, podczas konferencji towarzyszącej targom TSW 2017 scharakteryzowała szkodniki występujące w uprawach papryki pod osłonami i metody ich zwalczania.

Dr Rogowska zaznaczyła, że niektóre szkodniki występują corocznie we wszystkich rejonach uprawy roślin psiankowatych (oberżyny, papryki, ziemniaka). Dlatego też zaliczane są do gatunków o  bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Największe straty wyrządzają mszyce (brzoskwiniowa, ziemniaczana smugowa, szklarniowa wielożywna). Ich szkodliwość polega na wysysaniu soku z tkanek roślin, przez co rośliny słabiej rosną i plonują. Zaatakowane liście najczęściej zwijają się w kierunku kolonii mszycy. Podczas żerowania wydalają lepką, substancję, zwaną spadzią, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, co w znacznym stopniu ogranicza asymilację. Nie należy zapominać, że mszyce są wektorami wirusów.

Groźnym szkodnikiem papryki spod osłon jest wciornastek tytoniowiec i wciornastek zachodni . Prelegentka zaznaczyła, że szkody mogą wyrządzać zarówno osobniki dorosłe jak i larwy żerujące na liściach, kwiatach i owocach. Wciornastki odżywiają się sokiem komórkowym roślin. Na liściach (w miejscu nakłucia) powstają nieregularne, niewielkie białawe plamy, które następnie stają się beżowe. Efektem ich żerowania jest zahamowanie wzrostu roślin. Z kolei owoce nie osiągają wielkości typowej dla danej odmiany papryki. Wciornastki (podobnie jak mszyce) przenoszą wirusy. 

Zagrożeniem dla papryki pod osłonami również są przędziorki – chmielowiec i szklarniowiec. Larwy i osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści odżywiając się sokiem komórkowym wysysanym z tkanki liścia. Przędziorki zasiedlają przeważnie spodnią stronę blaszki liściowej. Również mogą uszkadzać kwiaty i zawiązki. W przypadku przędziorka chmielowca – jak zaznaczyła dr Rogowska – objawem żerowania na liściach są drobne, jasne punkty, stopniowo obejmujące całą powierzchnię. Silnie zaatakowane liście zasychają. Optymalnym terminem zwalczania przędziorka chmielowca jest koniec maja. Natomiast w efekcie żerowania przędziorka szklarniowca na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się wydłużone, różnej wielkości żółte lub brunatne plamy z ciemniejszym środkiem. 

W uprawach papryki niebezpieczne są także miniarki (niewybredka i powszechnianka). Prelegentka zaznaczyła, że te maleńkie muchówki powodują dosyć znaczne szkody w uprawach. Larwy nakłuwają tkankę liścia odżywiając się sokiem roślinnym, a także wygryzają miękisz doprowadzając do powstania wąskich korytarzy - tzw. min. Miniarka ciepłolubka i szklarniówka są szkodnikami kwarantannowymi, które (zgodnie z przepisami) muszą być obligatoryjnie zwalczane. 

Jak zaznaczyła prelegentka, zmorą producentów papryki jest zmienik lucernowiec. Szkody mogą wyrządzać zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy. Szkodniki nakłuwają tkankę w celu pobrania soku roślinnego. W miejscach żerowania uszkodzona tkanka korkowacieje i stopniowo zamiera. Silnie zasiedlone przez szkodnika rośliny słabiej plonują – wydając mniejszej owoce, niekiedy zdeformowane i w miejscach nakłuć niewybarwione.

- Na roślinach papryki można również spotkać gąsienice piętnówek, które wyrządzają szkody zarówno na liściach (wygryzają duże dziury miedzy nerwami), ale również mogą uszkadzać owoce. W miejscach żerowania gąsienicy tkanka gnije albo zasycha. Uszkodzone owoce nie nadają się do konsumpcji - mówiła dr Rogowska.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM