Jakie szkodniki stwarzają zagrożenie dla upraw aronii czarnoowocowej?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 października 2015 10:23

Jakie szkodniki stwarzają zagrożenie dla upraw aronii czarnoowocowej? Aronia może być sporadycznie atakowana przez szkodniki/ fot. shutterstock.com

Pomimo, iż aronia czarnoowocowa uznawana jest za gatunek dość odporny na ataki szkodników, to sporadycznie można natknąć się na objawy ich żerowania. Wprawdzie nie zagrażają one plantacjom w dużym stopniu, lecz z pewnością warto stosować ochronę, z uwagi na lepszą jakość owoców, a przede wszystkim wielkość uzyskanych plonów.

Szkody na plantacjach może wyrządzić przędziorek chmielowiec. Dorosłe osobniki, jak i larwy wysysają soki roślinne, co wpływa na słabszy wzrost krzewów oraz plonowanie. Wiosną na górnej stronie liści widoczne są żółte przebarwienia. Plamy te na skutek silnego żerowania zwiększają swoją powierzchnię.

Porażone liście przedwcześnie opadają z krzewów, przez co aronia w większym stopniu podatna jest na przemarzanie w okresie zimy. Liczebność przędziorków można ograniczać, m.in. wprowadzając na plantacje drapieżne roztocze z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae).

Podobne objawy odnotowuje się w przypadku misecznika śliwowego. Larwy wysysają soki roślinne z liści i pędów. Przy dużej liczebności szkodnika krzewy słabiej owocują. Na owocach pokrytych odchodami pojawiają się grzyby (Capnodium). Takie jagody tracą wartość handlową. Z krzewów należy wycinać pędy z larwami. 

Zwójka różóweczka uszkadza liście, a także zawiązki owoców, co niekorzystnie wpływa na wielkość plonu. Gąsienice są pasożytowane przez błonkówki z rodzin Braconidae i Lchneumonidae. W ochronie chemicznej można zastosować preparat Calypso 480 SC. Oprysk należy wykonać po wylęgu gąsienic.

Chrząszcze opuchlaka lucernowca wygryzają brzegi liści aronii, zaś larwy żerują na korzeniach, wskutek czego wzrost roślin i owocowanie jest słabsze. Krzewy aronii należy sadzić na stanowiskach wolnych od chrząszczy i larw opuchlaków.

Z kolei chrząszcze tutkarza bachuska niszczą pąki kwiatowe i nakłuwają zawiązki owoców, w których następnie żerują larwy. Jesienią kolejne pokolenia zasiedlają pąki na młodych pędach. W przypadku dużej liczebności szkodnika zwalczanie jest niezbędne – zanim samice złożą jaja do zawiązków owoców.

Krzewy aronii czarnoowocowej może zasiedlać także licinek jarzębiaczek. Larwy tego szkodnika drążą korytarze pod skórką i w miąższu jagód. W miejscach żerowania można zaobserwować ciemniejsze tkanki. Uszkodzone owoce nie nadają się do spożycia i tracą wartość konsumpcyjną.

W ochronie upraw aronii przed mszycami można zastosować środek - Calypso 480 SC. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 2 ml/100m2. Na rynku zarejestrowany jest także preparat Patriot 100 EC. Produkt ten oprócz mszyc zwalcza również omacnicę jarzębiankę (dawka 0,125 l/ha).

Plantacje aronii mogą być również atakowane przez szkodniki – ogrodnica niszczylistka, chrabąszcz majowy i kasztanowiec, osiewnik rolowiec, guniak czerwczyk, znamionówka tarnówka, przędzeń gruszowy, piędzik przedzimek, śluzownica ciemna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM