Jakie szkodniki najczęściej występują na plantacjach truskawek?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 czerwca 2015 11:37

Jakie szkodniki najczęściej występują na plantacjach truskawek? www.shutterstock.com

W skutecznej ochronie truskawki przed szkodnikami należy przeprowadzać regularne lustracje, gdyż najważniejsza jest profilaktyka. Plantacje powinny być zakładane z kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, który jest wolny od szkodników.

Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie truskawki jest roztocz truskawkowiec. Szkodnik ten atakuje młode organy rośliny – liście, kwiaty, a także zawiązki owoców. W wyniku żerowania tego szkodnika wzrost truskawek zostaje zahamowany. Owoce nie posiadają właściwej jakości handlowej - są niewykształcone, drobne, nie nadają się do spożycia.

Dlatego plantację truskawek należy zakładać ze zdrowych sadzonek (wolnych od roztocza), pochodzących z pewnych źródeł – kwalifikowanych mateczników. Chemiczne zwalczanie tego szkodnika polega na zastosowaniu oprysku środkiem Ortus 05 SC. Zabieg ten należy wykonać raz w sezonie (po wystąpieniu szkodnika). Populację tego szkodnika ogranicza także Envidor.

W uprawie truskawki uciążliwy w zwalczaniu jest przędziorek chmielowiec. Osobniki dorosłe żerują na spodniej stronie liści. Silnie uszkodzone liście brązowieją, następnie zwijają się ku górze. Dolna strona blaszki liściowej pokryta jest delikatną pajęczyną. Zaatakowane truskawki słabiej rosną, są także bardziej podatne na przemarzanie.

W celu zwalczania przędziorków na plantację można wprowadzić dobroczynka szklarniowego. Chemiczna ochrona polega na zastosowaniu jednego z preparatów - Envidor 240 SC lub Ortus 05 SC. Każdy z wyżej wymienionych preparatów można użyć najwyżej raz w sezonie. Przy oprysku należy zwrócić uwagę, aby dokładnie pokryć cieczą użytkową dolną stronę liści.

Opuchlak truskawkowiec również może spowodować znaczne straty w trakcie uprawy. Szkodnik ten na plantacje może być przeniesiony wraz z sadzonkami, bądź na matach z podłożem. Najliczniej występuje na starszych (3-4 letnich) plantacjach. Larwy uszkadzają korzenie, co wpływa na więdnięcie roślin, a następnie ich zamieranie. Chrząszcze pojawiają się w czerwcu - pod koniec zbioru owoców i żerują na liściach.

Groźnym szkodnikiem na plantacjach truskawek jest również kwieciak malinowiec, który atakuje po przezimowaniu atakują liście roślin. Chrząszcze podcinają szypułki pąków kwiatowych. Pąki więdną i opadają. Przy dużym nasileniu kwieciak może znacznie zredukować plon - uszkadza nawet 80 proc. pąków.

Do chemicznej ochrony przed kwieciakiem zaleca się preparat Decis Mega 50 EW, Decis Ogród 015 EW, Mospilan 20 SP bądź środek Patriot 100 EC. Oprysk należy wykonać przed kwitnieniem, gdy kwiatostany zaczynają się rozluźniać i pojawiają się pojedyncze pąki kwiatowe. W przypadku dużego nasilenia szkodnika zabieg należy powtórzyć po 7-10 dniach. Preparaty te również ograniczają populację chrząszczy opuchlaków.

W mniejszym nasileniu w uprawie truskawki pojawiają się mszyce. Żerują one przeważnie na młodych liściach, powodując ich deformacje. W ochronie roślin przed mszycami można zastosować środek Patriot 100 EC. Zabieg należy wykonać od końca fazy rozwoju pędów rozłogowych do początku dojrzewania owoców.

A także na plantacjach sporadycznie można zaobserwować zmieniki. Atakują one pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców truskawki. Uszkodzone owoce są zdeformowane - drobne i spłaszczone. Chemiczne zwalczanie polega na wykonaniu oprysku środkiem Mospilan 20 SP, w fazie rozwoju kwiatostanu lub bezpośrednio po kwitnieniu.

Plantacje truskawek należy zakładać na stanowiskach wolnych od szkodników glebowych - pędraków oraz drutowców. Szkodniki te największe szkody mogą wyrządzić w pierwszym roku uprawy. Niszczą korzenie i szyjkę korzeniową roślin, co skutkuje więdnięciem i zamieraniem truskawek. Obecnie na rynku nie ma zarejestrowanych syntetycznych środków ochrony roślin do ich zwalczania. Liczebność pędraków można zmniejszyć poprzez stosowanie zabiegów agrotechnicznych (uprawę gleby). Zaleca się również wysiew gryki jako przedplon.

Czytaj także: Jak efektywnie chronić plantacje truskawki przed szarą pleśnią?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM