Jakie problemy notowano w ubiegłym sezonie przy uprawie cebuli w Holandii?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 lutego 2016 13:18

Jakie problemy notowano w ubiegłym sezonie przy uprawie cebuli w Holandii? W ubiegłym sezonie największe zagrożenie w holenderskiej uprawie cebuli stanowiły wciornastki/ fot. shutterstock.com

- Wielkość produkcji cebuli w Holandii szacowana jest na około 1,4 mln ton. W celu uzyskania wysokich plonów dobrej jakości istotne znaczenie ma właściwie prowadzona ochrona w trakcie uprawy – mówił Roel Wanningen z firmy Bayer w Holandii, podczas III. Ogólnopolskiej Konferencji Warzywa Polowe.

- W Holandii początek okresu wegetacyjnego, czyli marzec i kwiecień rozpoczął się bardzo dobrze dla produkcji cebuli, ale już chłodniejszy maj spowodował powolny wzrost i duże zróżnicowanie w fazach rozwojowych uprawianych  roślin. Niedostatek opadów deszczu w czerwcu i lipcu doprowadził do pogorszenia plonowania odmian wczesnych cebuli – powiedział Roel Wanningen.

Dodał, że w sierpniu wystąpiły dosyć duże opady deszczu, co jednak nie zrekompensowało już wielkości plonów odmian wczesnych. - W przypadku odmian późnych cebule pozyskały odpowiednia masę, lecz nadmiar wody pod koniec okresu wegetacji spowodował pogorszenie jakości łusek – zaznaczył.

- W ubiegłym sezonie największe zagrożenie w holenderskiej uprawie cebuli stanowiły wciornastki, które pojawiły się już na początku czerwca. Producenci zaczynają podchodzić do zwalczania tego szkodnika bardziej prewencyjnie. Spośród chorób w dużym nasileniu (połowa sierpnia) występowała biała plamistość liści powodowana przez Stemphylium - dodał Wanningen.

Holenderska cebula eksportowana jest do ponad 100 krajów świata, m.in. w największych ilościach do Senegalu - 138 tys. ton, Włoch - 67 tys. ton, Wielkiej Brytanii - 52 tys. ton, Brazylii - 46 tys. ton, USA - 35 tys. ton, Gwinea - 27 tys. ton, Niemcy - 24 tys. ton, Mauretania - 23 tys. ton, Mali - 19 tys. ton, Monako - 14 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM