Jakie odmiany jabłoni powinno uprawiać się w Polsce?

Autor: www.sadyogrody.pl 22 kwietnia 2015 13:34

Jakie odmiany jabłoni powinno uprawiać się w Polsce? www.shutterstock.com

- Na świecie najbardziej popularne są odmiany jednokolorowe, pokryte w całości rumieńcem lub z zieloną skórką. W Polsce mamy dużo nasadzeń ‘Idreda’, ‘Ligola’ i ‘Szampiona’, musimy zrobić różnego rodzaju promocje czy marketing, aby móc sprzedawać te odmiany na dalekie rynki - mówił Marcin Piesiewicz, przedstawiciel AgroFresh, podczas Konferencji Eksportowej zorganizowanej przez firmę.

W światowej produkcji jabłek dominuje ‘Golden Delicious’ (18 proc.) Kolejne odmiany, które sprzedają się bardzo dobrze na całym świecie to ‘Red Delicious’( 17 proc.) i ‘Gala’ (9 proc.), 'Granny Smith' (6 proc.) i 'Fuji' (6 proc.).

– Myślę, że w Polsce nie możemy uprawiać odmian – ‘Red Delicious’ i ‘Gala’ na wielką skalę, ponieważ nie mamy odpowiedniego klimatu. Odmiana ‘Red Delicious’ jest bardzo wrażliwa na choroby kory i drewna. Niesprzyjające warunki atmosferyczne w okresie wegetacji powodują, że owoce nie osiągają odpowiedniej wielkości oraz mają mierny smak – powiedział przedstawiciel firmy AgroFresh.

Przyznał, że w światowej produkcji najbardziej popularne u nas odmiany ‘Idared’ i ‘Jonagold’ wynoszą zaledwie 3 proc.

- W ostatnich latach polscy sadownicy sadzili oprócz 'Idareda' sadzili także czerwone sporty ‘Najdared’ i ‘Idaredest’. Odmiany te były przeznaczone głównie na rynek rosyjski, gdzie sprzedawano około 90 proc. tych jabłek - dodał prelegent.

Drugą grupą, która stanowi duży udział w polskich sadach są Jonagoldy. Obecnie bardzo dużo jest nasadzeń odmiany ‘Red Jonaprince’. Zdaniem Marcina Piesiewicza w niedługim czasie (2-3 lata) ilość Jonagoldów będzie porównywalna z ilością ‘Idareda’ w powierzchni nasadzeń czy zbieranych plonach. Również warto zainteresować się odmianą ‘Rubinstar’, a także ‘Jonagored Supra’ - sporty te uzupełniają ‘Red Jonaprinca’.

- Mamy zdecydowanie lepsze warunki klimatyczne do uzyskania rumieńca niż Włosi, Francuzi, Belgowie i Holendrzy. W Polsce jabłka z grupy ‘Jonagold’ były lepiej wybarwione w porównaniu do owoców z sadów belgijskich czy holenderskich – oznajmił Piesiewicz.

Grupa ‘Gala’ posiada największą ilość sportów (ok. 16). Przy wyborze sporta należy brać pod uwagę skłonność do rewersji. ‘Mondial Gala’ po kilku latach w sadzie posiada tylko 40-60 proc. rumieńca na powierzchni skórki , podobnie jak ‘Gala Schnitzer’ Schinga. Natomiast ‘Gala Schinga Schnico’ i ‘Galaxy’ Selecta nie wykazują skłonności do rewersji.

Na polskim rynku najbardziej popularna jest ‘Gala Must’ (rozmyty rumieniec). – Odmiana ta bardzo dobrze się sprzedawała do Rosji. Obecnie jeśli chcemy sprzedawać jabłka 'Gali' na zachód i południe Europy, to musimy produkować odmiany z paskowanym rumieńcem, m.in. ‘Brookfield’ – podkreślił przedstawiciel AgroFresh.

- Powierzchnia nasadzeń ‘Szampiona’ jest na równym poziomie. - Do tej pory sprzedawaliśmy tą odmianę na rynki norweskie, a także do Anglii. W przypadku ‘Szampiona’ zdecydowanie najtrudniej jest utrzymać odpowiednią jędrność w trakcie przechowywania. Jeżeli chcemy wysyłać jabłka na rynki zachodniej i południowej Europy, należ stosować technologię SmartFresh. W nowych nasadzeniach powinniśmy kierować się ku sportom - ‘Szampion Arno’, ‘Szampion Reno’, ‘Szampion Reno2’ – dodał.

Według Marcina Piesiewicza w przypadku jabłek odmiany ‘Gloster’ mogą być problemy ze sprzedażą, z uwagi na dużą wrażliwość na pleśnienie gniazda nasiennego. Odmiana ta dobrze się przechowuje, nie ma problemów ze spadkiem jędrności owoców . Z kolei obecnie mało popularne odmiany 'Cortland' czy 'Lobo' produkowane są z przeznaczeniem do sprzedaży na krajowym rynku.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM