Jakie czynniki wpływają na trwałość substancji czynnej środków ochrony roślin?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 lutego 2016 13:50

Jakie czynniki wpływają na trwałość substancji czynnej środków ochrony roślin? Zabiegi należy wykonywać wieczorem lub przy niskiej intensywności nasłonecznienia/ fot. A.Gwara

- Na trwałość substancji czynnej środka ochrony roślin wpływają czynniki abiotyczne, czyli temperatura, nasłonecznienie, wilgotność, opady deszczu oraz czynniki biotyczne, które związane są z przyrodą ożywioną, a więc nasileniem sprawcy, budową morfologiczną chronionej rośliny. Właściwości fizykochemiczne cieczy roboczej również mają ogromne znaczenie na jej trwałość – mówiła Joanna Klepacz-Baniak z wydawnictwa Plantpress, podczas 25. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

- Oprócz nasilenia obecności chorób i szkodników, które atakują rośliny również mamy do czynienia z ich różnymi formami rozwojowymi. W przypadku przędziorków część akarycydów działa tylko na jaja lub larwy, zaś inne na osobniki dorosłe. Dlatego stosowanie odpowiednio dobranych mieszanin ŚOR gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu. Akarycydy stosowane pojedynczo nigdy nie zwalczą szkodników w 100 proc., co przy sprzyjającej pogodzie i bardzo dużej populacji zawsze oznacza jej szybkie odbudowanie – powiedziała Joanna Klepacz-Baniak.

Zaznaczyła, że do zwalczania zwójkówek wykorzystuje się insektycydy o dwóch mechanizmach działania, a mianowicie działające w okresie masowego lotu motyli i składania jaj oraz środki, które zwalczają jaja w fazie tzw. czarnej główki. - Jednym z czynników biotycznych jest budowa morfologiczna rośliny, czyli obecność na liściach chociażby włosków czy wosku, ale też faza rozwojowa rośliny, która w rożnym stopniu wykazuje wrażliwość na działanie ŚOR – dodała.

- Pogoda ma istotny wpływ na skuteczność substancji czynnej środków ochrony roślin. Dlatego zabiegi należy wykonywać, gdy jest ciepło oraz przy niskiej intensywności operacji słonecznej i odpowiednio wysokiej wilgotności. Jeżeli w innych warunkach wykonamy zabieg może dojść do degradacji substancji czynnej zawartej w cieczy roboczej – podkreśliła Klepacz-Baniak.

- Temperatura istotnie wpływa na szybkość pobierania substancji czynnej z preparatów systemicznych. Środki IBE stosujemy w temperaturze powyżej 12 st. C, a niektórzy uważają nawet, że powinna to być temperatura na poziomie około 15 st. C do 3-4 godzin po zabiegu. Z kolei środki anilinopirymidynowe również powinny być stosowane powyżej 12 st. C, taka temperatura powinna się utrzymywać do 2 godzin po zabiegu, aby był on skuteczny – oznajmiła prelegentka.

- Pyretroidy powinny być stosowane w niższej temperaturze (do 20 st. C), ponieważ tylko wtedy mogą skutecznie oddziaływać, a zastosowanie ich w wyższych temperaturach drastycznie obniża efektywność wykonanego zabiegu. – Da większości insektycydów temperatura stosowania to min. 15 st. C. Natomiast akarycydy największą skuteczność wykazują w przedziale 15-25 st. C – mówiła.

Dodała, że zabiegi należy wykonywać wieczorem lub przy niskiej intensywności nasłonecznienia, ponieważ promienie słoneczne mogą powodować degenerację substancji czynnej zawartej w cieczy roboczej i wykonanie zabiegu nie przyniesie oczekiwanej skuteczności. Przy silnym nasłonecznieniu również obniża się wilgotność powietrza i ciecz robocza bardzo szybko odparowuje z powierzchni liści. Intensywne nasłonecznienie powoduje degenerację substancji czynnej wielu preparatów, w tym triazolowych IBE – skomentowała Klepacz-Baniak.

- Nawet niewielkie opady deszczu w trakcie zabiegu lub krótko po nim mogą znacznie zredukować skuteczność tego zabiegu. Stosowanie zabiegów ochronnych jest bardzo istotne w produkcji ogrodniczej, ale nie możemy zapominać o owadach zapylających, których znaczenie jest również niebagatelne szczególnie obecnie, kiedy pszczół mamy coraz mniej – zaznaczyła.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM