Jakie choroby występują na plantacji szparagów?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 kwietnia 2015 15:10

Jakie choroby występują na plantacji szparagów? www.shutterstock.com

W ostatnich latach producenci coraz bardziej interesują się uprawą szparagów. Optymalny plon dobrej jakości wypustek szparaga, można uzyskać dzięki odpowiedniej ochronie. Wczesne rozpoznanie chorób stwarza możliwość uniknięcia strat w produkcji oraz zminimalizowania źródeł infekcji w kolejnych sezonach.

Rdza szparaga (Puccinia asparagi) jest najgroźniejszą chorobą występująca na plantacjach. Objawy tej choroby pojawiają się w okresie kwiecień-maj. Na porażonych pędach zauważalne są żółte plamy, które następnie stają się pomarańczowe. Od połowy czerwca widoczne są rdzawe (wydłużone) skupienia zarodników letnich (uredinia). Natomiast pod koniec lata - pod skórką porażonych pędów tworzą się ciemnobrunatne, pseudoowocniki (telia), które zimują w resztkach roślinnych. Silnie zainfekowane szparagi przedwcześnie żółkną i zamierają, co powoduje znaczny spadek plonu.

W celu ograniczenia rozprzestrzenianie się rdzy, należy stosować działania profilaktyczne. Istotne jest aby, plantacja była zlokalizowana na nowych terenach, gdzie wcześniej nie uprawiano szparaga. Wskazana jest również uprawa odmian odpornych na tę chorobę. Dodatkowo można zwiększyć dawki nawozów azotowych, które wpłyną na lepszy wzrost i plonowanie. W okresie jesiennym prdza szparagaorażone szparagi należy wycinać poniżej poziomu ziemi i usuwać z plantacji.

Kolejną chorobą spotykaną na plantacji szparagów jest szara pleśń. Sprawcą tej choroby jest grzyb Botrytis cinerea, który zimuje na resztkach roślinnych w podłożu. Wysoka wilgotność powietrza 95-100 proc., ograniczony dostęp światła, a także temperatura na poziomie 15-20°C sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Pierwsze symptomy widoczne są w drugiej połowie okresu wegetacyjnego. Pędy szparagów żółkną, a następnie zamierają. Porażone części roślin pokryte są szarym nalotem. W wyniku silnego nasilenia choroby, szparagi słabiej plonują w roku następnym.

W ochronie szparagarni przed szarą pleśnią również istotne znaczenie mają zabiegi profilaktyczne. Przede wszystkim należy zapewnić dużą przewiewność plantacji. Zaleca się także dobór odmian o luźnym pokroju, m.in. ‘Grolim’ lub ‘Schwetzinger Meisterschuss’.

Purpurowa plamistość pędów szparaga, powodowana jest przez grzyb Stemphylium botryosum. Pod koniec lipca, na zainfekowanych pędach pojawiają się niewielkie, brązowe plamy. Następnie plamy te powiększają się – widoczny jest charakterystyczny, jasny środek z brązowo-czerwonym brzegiem. Pędy boczne i gałęziaki zasychają, a następnie opadają. Również zamierać mogą całe pędy. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja ciepła i wilgotna pogoda w okresie letnim. Porażone pędy szparagów należy wycinać i usuwać z plantacji.

Często występującą chorobą jest Fusarium oxysporum oraz F. culmorum, wywołujące zgniliznę korzeni i podstawy łodygi szparaga. Wiosną porażone rośliny więdną, brunatnieją, a następnie zamierają. Na zainfekowanych szparagach może być widoczny różowawy nalot grzybni z zarodnikami konidialnymi. Patogen zimuje w resztkach roślinnych lub bezpośrednio w podłożu. Rozwojowi choroby sprzyjają ciężkie i wilgotne gleby, nieodpowiednie nawożenie, a także uszkodzenia spowodowane przez szkodniki glebowe roślin. Plantacje należy zakładać na polach, na których wcześniej nie uprawiano szparaga. W okresie wegetacji roślin trzeba usuwać ze szparagarni porażone rośliny.

Duże straty w uprawie szparagów wywołują również choroby wirusowe, tj. wirus 1 szparaga Asparagus virus 1 (AV-1), a także wirus mozaiki ogórka, tytoniu i lucerny. Rośliny zakażone przez wirusy są bardziej podatne na choroby grzybowe. Wirusy te przenoszone są najczęściej przez mszyce, a także w trakcie zbioru np. na narzędziach stosowanych do cięcia wypustek szparagów. W celu ochrony przed wirusami należy zakładać plantację ze zdrowych nasion i karp oraz zwalczać mszyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM