Jakie choroby stanowią zagrożenie w trakcie przechowywania cebuli?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 stycznia 2016 13:22

Jakie choroby stanowią zagrożenie w trakcie przechowywania cebuli? Straty podczas przechowywania cebuli mogą być spowodowane wystąpieniem bakterioz/ fot. shutterstock.com

Cebula należy do grupy warzyw trwałych, dzięki optymalnym warunkom może być przechowywana przez dłuższy okres, co umożliwia zaopatrzenie rynku w miesiącach zimowych. Jednak niewłaściwie prowadzone zabiegi agrotechniczne, w tym również ochrona mogą spowodować straty w plonie podczas składowania tego warzywa. Jakie choroby stanowią zagrożenie w trakcie przechowywania cebuli?

Typową chorobą okresu przechowalniczego jest zgnilizna szyjki cebuli, powodowaną przez Botrytis aclada, B. squamosa, B. Byssoidea. Symptomy porażenia stają się widoczne w trakcie składowania cebuli, która zaczyna gnić od szyjki. W miejscach porażonych tkanek pojawia się szary nalot grzybni. Pierwotne źródło infekcji stanowią zakażone nasiona lub materiał wysadkowy, resztki roślinne oraz gleba.

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność i późniejszy zbiór cebul. Występowanie choroby można ograniczyć poprzez utrzymywanie zalecanej temperatury i wilgotności powietrza podczas przechowywania. Wskazane jest również minimalizowanie źródeł infekcji pierwotnych, m.in. uprawy warzyw cebulowych po sobie na tym samym stanowisku, czy wysiew zdrowych nasion.

Duże nasilenie Fuzaryjnej zgnilizny cebuli (Fusarium oxysporum) występuje przeważnie w rejonach, gdzie uprawia się to warzywo na skale produkcyjną, nie stosując się do zasad zmianowania. Grzyb poraża cebule w okresie wegetacji powodując zamieranie roślin, bądź w okresie przedzbiorczym. Symptomy w trakcie przechowywania uwidaczniają się w postaci gnicia cebuli od strony piętki.

Sprawca choroby rozprzestrzenia się poprzez zakażoną wodę i glebę, a także wraz z materiałem siewnym. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy unikać upraw cebuli w monokulturze oraz na stanowiskach podmokłych. Wskazany jest wysiew nasion zaprawionych, wysokiej jakości. Podczas zbioru należy unikać uszkodzeń mechanicznych, a do przechowywania przeznaczać jedynie zdrową cebulę.

Podobne objawy wykazuje biała zgnilizna - porażona cebula gnije od piętki. Jednak cechą rozpoznawczą tej choroby jest biała watowata grzybnia z licznymi sklerocjami. Źródło choroby stanowi zainfekowana gleba, a także materiał wysadkowy. Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad zmianowania i warunków przechowywania. Skuteczną metodą ochrony jest również zaprawianie nasion.

Duże straty podczas przechowywania mogą być spowodowane wystąpieniem bakterioz - Pseudomonas gladioli pv. Allicola, P. cepacia oraz Erwinia carotovora. Cebule porażane są w okresie przedzbiorczym poprzez niezaschniętą szyjkę lub uszkodzenia mechaniczne. Tkanka z objawami choroby staje się wodnista, o nieprzyjemnym zapachu. Cebule kierowane do przechowywania powinny być zdrowe i dobrze dosuszone.

Cebula przeznaczona do długiego magazynowania powinna wyróżniać się twardymi główkami o ścisłym ułożeniu łusek mięsistych i dobrze przylegającą suchą łuską. Wysoką jakość można zachować w temperaturze 0-1 st. C i wilgotności względnej powietrza na poziomie 70-75 proc. Cebula kierowana na rynek warzyw świeżych powinna być czysta, bez uszkodzeń widocznych uszkodzeń i chorób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM