Jakie będą skutki wycofania 75 substancji czynnych ŚOR?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 28 stycznia 2016 08:21

Jakie będą skutki wycofania 75 substancji czynnych ŚOR? Komisja Europejska zastanawia się nad możliwością wycofania z rynku szeregu substancji czynnych, które są podstawowym składnikiem wielu środków ochrony roślin/ fot. A.Gwara

- Od pewnego czasu Komisja Europejska zastanawia się nad możliwością wycofania z rynku szeregu substancji czynnych, które są podstawowym składnikiem wielu środków ochrony roślin. Cała lista liczy 75 substancji, które należą do trzech najważniejszych grup: fungicydowych, insektycydowych oraz herbicydowych – mówił dr inż. Michał Gazdecki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Jak mówił, nikt nie kwestionuje zasadności dyskusji na temat wpływu rolnictwa na środowisko, kwestia zrównoważonego rolnictwa jest bardzo istotna. - Problemem w tej konkretnej sytuacji jest fakt, że zastanawiamy się nad 75 substancjami, które mogą zostać wycofane. Tak duży ubytek, może powodować daleko idące skutki – przekonywał Gazdecki.

- Należy oczekiwać zmniejszenia plonów w ujęciu ilościowym, to znaczy może spaść wydajność produkcji, przy jednoczesnym znaczącym pogorszeniu jakości. Kolejną ważną sprawą jest zwiększenie zużycia środków ochrony roślin, co wydaje się paradoksalne. Z jednej strony pozbywamy się substancji czynnych więc możemy się spodziewać, że to zużycie spadnie jednak skutek może być dokładnie odwrotny – skomentował.

Gazdecki twierdzi, że wycofanie tych substancji wiąże się również ze wzrostem kosztów produkcji  gospodarstwach, które będą wynikać ze stosowania większej ilości zabiegów i wyższych cen środków opierających się na alternatywnych substancjach czynnych. - Te czynniki kosztotwórcze mogą oddziaływać na dochodowość gospodarstw rolnych która będzie niższa z powodu wyższych kosztów ochrony, niższego plonowania i pogorszenia jakości uzyskiwanych plonów – informował.

- Kolejnym skutkiem z całą pewnością będzie wzrost odporności patogenów. Prawidłowo prowadzona ochrona roślin zakłada dużą rotację substancji czynnych. Organizm szkodliwy, patogen, chwast czy szkodnik nie powinien być poddawany działaniu tej samej substancji czynnej ponieważ wytwarza uodparnia się na niego. Duża paleta substancji czynnych, które są dostępne do ochrony zabezpiecza przed tym mechanizmem. Jeżeli zostanie wycofanych z rynku tych 75 substancji to ta praktyka nie będzie mogła być przez rolników prowadzona – tłumaczył Michał Gazdecki.

- Warto również wspomnieć o wzrośnie zagrożenia związanego z nielegalnym importem środków ochrony roślin oraz wprowadzaniem produktów podrobionych o nieznanym składzie i pochodzeniu. Urośnie również zagrożenie stosowania oprysków niezgodnie z prawem, tzn. stosowanie substancji czynnych w uprawach, dla których nie mają rejestracji – podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM