Jaki los czeka substancje czynne – fenamidon i pendimetalinę?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 08 marca 2017 11:33

Jaki los czeka substancje czynne – fenamidon i pendimetalinę? fot. shutterstock.com

Pendimetalina działa skutecznie m.in. na przytulię czepną, komosę białą, rdesty, tobołki polne, gwiazdnicę pospolitą i fiołka polnego. Fenamidon, będący fungicydem wykorzystywany jest do walki a alternariozą i zarazą ziemniaka. Jaki los czeka substancje czynne?

Pendimetalina przemieszcza się w roślinie i zaburza podział komórek rośliny. Hamuje tworzenie i funkcjonowania mikrotubul w komórkach stanowiących szlak, po którym przemieszczają się białka motoryczne. Mikrotubule tworzą też wrzeciono kariokinetyczne, które rozdziela chromosomy do komórek potomnych i na skutek działania pendimetaliny ten proces jest zahamowany. W ten sposób nie dochodzi do tworzenia nowych komórek i chwast obumiera.

 Obecnie w naszym kraju zarejestrowane są 22 herbicydy zawierające pendimetalinę, z czego 8 stanowi gotowe mieszaniny fabryczne. Z diflufenikanem są 3 preparaty (1 stanowi mieszaninę trzyskładnikową z chlorotoluronem), z dimetamidem-P są 2 preparaty i po 1 preparacie z chlomazonem, z izoproturonem oraz z pikolinafenem. Czy preparaty pozostaną?

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE 2016/950 z dnia 15 czerwca 2016 zmieniającym rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych, wśród których wymieniona jest pendimetalina z dniem 31 lipca 2017 mija czas dopuszczenia substancji do stosowania. W tym miesiącu Komisja ma podjąć decyzję o ewentualnym odnowieniu dopuszczenia pendymetaliny.

Podobne, jak pendimetalina pod znakiem zapytania stoją inne substancje czynne. W tym miesiącu na mocy tego samego rozporządzenia Komisja podejmie decyzję odnośnie fenamidonu – substancji czynnej wykorzystywanej m.in. do walki z altelnariozą i zarazą ziemniaka. Fenamidon występuje w 4 preparatach handlowych, jako składnik mieszaniny fungicydu: z fosetylem glinu (III) i z chlorowodorekiem propamokarbu.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM