Jaką kosiarkę dyskową warto wybrać do gospodarstwa?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 22 czerwca 2015 11:20

 Jaką kosiarkę dyskową warto wybrać do gospodarstwa? fot. J.Rutkowski

Decyzja o wyborze kosiarki nie powinna być uzależniona jedynie od ceny maszyny, ale także od przeznaczonej powierzchni do koszenia, warunków polowych i kilku innych ważnych czynników - informuje www.farmer.pl.

W minionej już dobie dominacji kosiarek bębnowych, maksymalne szerokości robocze kosiarek sięgały 2 m. Dla odmiany kosiarki dyskowe od tej szerokości się zaczynają i tylko jednostkowi klienci pytają o listwy tnące mniejsze niż 2 metry. Najpopularniejszy przedział szerokości zawiera się między 2,5 a 3 m, czyli są to kosiarki o 6 lub 7 dyskach tnących.

Kosiarka boczna z belką tnącą o 6 dyskach może mieć różną szerokość roboczą. Zależnie od szerokości pojedynczego dysku i długości noży, może to być zarówno 2,15 m (np. model Kubota DM 1022) jak i 2,62 m (np. Pӧttinger Novadisc 265).

Dyski o mniejszej średnicy cechują się większym „zagęszczeniem” noży, co służy podniesieniu jakości cięcia trawy. Aby to zrozumieć, wyobraźmy sobie, że wymontowujemy po jednym nożu z każdego dysku. Trawa nie będzie dokładnie wykaszana, powstaną „brody” i powierzchnie ominięte. Sytuacja wróci do normy, jeśli powrócimy do właściwej ilości noży na metr roboczy belki, a dodatkowo polepszy się, jeśli „zsuniemy” dyski i zwiększymy ilość noży jednocześnie tnących trawę.

Zwykle przyjmuje się, że 1 m szerokości roboczej belki oznacza 1 skoszony hektar zielonki w ciągu 1 godziny pracy. Zatem jeżeli gospodarstwo ma 30 ha użytków zielonych, kosiarka o szerokości 2 m pracować będzie około 15 godz. w pierwszym pokosie i tyleż samo po każdym odroście runi (odliczając ewentualny wypas zwierząt).

Czytaj więcej na www.farmer.pl

 

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI