Jaką kosiarkę dyskową warto wybrać do gospodarstwa?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 22 czerwca 2015 11:20

 Jaką kosiarkę dyskową warto wybrać do gospodarstwa? fot. J.Rutkowski

Decyzja o wyborze kosiarki nie powinna być uzależniona jedynie od ceny maszyny, ale także od przeznaczonej powierzchni do koszenia, warunków polowych i kilku innych ważnych czynników - informuje www.farmer.pl.

W minionej już dobie dominacji kosiarek bębnowych, maksymalne szerokości robocze kosiarek sięgały 2 m. Dla odmiany kosiarki dyskowe od tej szerokości się zaczynają i tylko jednostkowi klienci pytają o listwy tnące mniejsze niż 2 metry. Najpopularniejszy przedział szerokości zawiera się między 2,5 a 3 m, czyli są to kosiarki o 6 lub 7 dyskach tnących.

Kosiarka boczna z belką tnącą o 6 dyskach może mieć różną szerokość roboczą. Zależnie od szerokości pojedynczego dysku i długości noży, może to być zarówno 2,15 m (np. model Kubota DM 1022) jak i 2,62 m (np. Pӧttinger Novadisc 265).

Dyski o mniejszej średnicy cechują się większym „zagęszczeniem” noży, co służy podniesieniu jakości cięcia trawy. Aby to zrozumieć, wyobraźmy sobie, że wymontowujemy po jednym nożu z każdego dysku. Trawa nie będzie dokładnie wykaszana, powstaną „brody” i powierzchnie ominięte. Sytuacja wróci do normy, jeśli powrócimy do właściwej ilości noży na metr roboczy belki, a dodatkowo polepszy się, jeśli „zsuniemy” dyski i zwiększymy ilość noży jednocześnie tnących trawę.

Zwykle przyjmuje się, że 1 m szerokości roboczej belki oznacza 1 skoszony hektar zielonki w ciągu 1 godziny pracy. Zatem jeżeli gospodarstwo ma 30 ha użytków zielonych, kosiarka o szerokości 2 m pracować będzie około 15 godz. w pierwszym pokosie i tyleż samo po każdym odroście runi (odliczając ewentualny wypas zwierząt).

Czytaj więcej na www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM