Jak zwiększyć potencjał plonotwórczy czereśni na przyszły sezon?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 lipca 2017 12:09

Jak zwiększyć potencjał plonotwórczy czereśni na przyszły sezon? Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy firmy Agrosimex/ fot. redakcja SadyOgrody.pl

Podczas tegorocznych Pokazów Czereśniowych Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy firmy Agrosimex omówił zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać po zbiorach, aby zwiększyć prawdopodobieństwo dobrego plonowania w kolejnym sezonie.

Robert Binkiewicz zaznaczył, że od zakończenia zbioru owoców czereśni do końca wegetacji pozostają trzy miesiące, podczas których można pracować nad zwiększeniem potencjału plonotwórczego na przyszły sezon, czyli jakością liści i pąków kwiatowych.

Zasadnicze cięcie i formowanie drzew powinno być wykonane we właściwym terminie i w odpowiedni sposób. Wciąż wielu sadowników wykonuje cięcie czereśni wczesną wiosną. Argumentem przemawiającym za letnim terminem cięcia (po zbiorach) jest zapewnienie równomiernego dostępu światła do wnętrza korony, a tym samym lepszego doświetlenia pąków kwiatowych oraz produktywnych pędów, jeszcze w tym sezonie. Rany powstałe po cięciu (przy suchej i ciepłej pogodzie latem) łatwiej i szybciej się zabliźniają, co zmniejsza ryzyko infekcji rakiem bakteryjnym.

Doradca z firmy Agrosimex przedstawił również aktualne zalecenia dotyczące ochrony. W jego ocenie, największym zagrożeniem dla sadów czereśniowych jest rak bakteryjny, szczególnie w przypadku uprawy odmian podatnych. Zalecał wykonanie 2-3 zabiegów preparatem Viflo Cu-B (pierwszy po cięciu, a ostatni - gdy opadnie 100 proc. liści.). Ochronę należy kontynuować wiosną z początkiem wegetacji (jeśli cięcie było bardzo intensywne) oraz w okresie kwitnienia.

Dodał, że w zależności od warunków pogodowych, po zbiorach owoców należy wykonać 2-3 zabiegi przeciwko drobnej plamistości liści. Na przełomie lipca i sierpnia wskazane jest prowadzenie lustracji pod kątem obecności przędziorków i szpecieli.

Po zbiorach owoców należy również zadbać o odpowiednie odżywienie drzew w składniki pokarmowe (azot, magnez, bor, cynk, potas), aby poprawić jakość liści i pąków kwiatowych na następny sezon. Robert Binkiewicz zaproponował zastosowanie nawozów, m.in. Mocznik lub Azofol + Siarczan magnezu, bądź wieloskładnikowego nawozu, np. Rosasol 19-19-19. Dodał, że efektywność pozbiorczego nawożenia dolistnego jest kilkakrotnie wyższa w porównaniu do zabiegów wykonywanych wiosną. 

VI Pokazy Czereśniowe odbyły się w Grupie Producentów Owoców Sadex Sp. z o.o., k. Białej Rawskiej oraz w sadzie czereśniowym Andrzeja Piotrowskiego w Dańkowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM