Jak zwiększyć efektywność środków ochrony roślin na plantacjach warzyw?

Autor: www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2018 08:54

Jak zwiększyć efektywność środków ochrony roślin na plantacjach warzyw? dr inż. Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach/ fot. Paweł Pawłowski Żelazna Studio

Nieprawidłowe wykonywanie oprysku śor jest częsta przyczyną licznego występowania szkodników na plantacjach warzyw. Właściwe rozpoznawanie zagrożenia, ustalenie dokładnych terminów stosowania insektycydów przeciwko szkodnikom pozwoli na zwiększenie skuteczności zabiegów – mówiła dr inż. Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach podczas konferencji „Sady i ogrody”.

Znajomość biologii (rozwoju) szkodnika pozwoli również na zmniejszenie częstotliwości zabiegów ochronnych wykonywanych przeciwko temu szkodnikowi i uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości. dr Rogowska wymieniła przyczyny masowego występowania szkodników: zawyżanie i zaniżanie stężeń, stosowanie niesprawdzonych mieszanin lub środków niezarejestrowanych w Polsce, niedostosowanie zoocydów do uprawianych gatunków i zwalczanych gatunków szkodników. Kluczowe znaczenie ma również sprawdzanie temperatury powietrza w jakiej środek będzie skutecznie działał.

Na skuteczność stosowanych zoocydów wpływają czynniki, takie jak:
- dawka – powinna być taka jaka jest podana w etykietach-instrukcjach stosowania śor. Jeśli dawka podana jest w zakresie "od do" to wyższą wybieramy, gdy szkodnik wystąpił w dużym nasileniu lub występują osobniki dorosłe, albo są mało dostępne dla stosowanego środka np. w zwiniętym liściu.
- opady – jeśli wystąpią przed upływem 3 godzin od wykonania zabiegu opryskiwania, często zabieg jest niewystarczająco skuteczny przeciwko szkodnikom. Rośliny podczas wykonywania zabiegu muszą być suche. Oprysków nie należy wykonywać zabiegów podczas deszczu, lub bezpośrednio po nim (mgła, rosa).
- granulaty glebowe – nie stosować gdy gleba jest sucha.

Zabiegi powinny być stosowane w zakresie wymaganych temperatur ponieważ wtedy uzyskuje się najwyższą skuteczność (etykieta - instrukcja stosowania).
Minimalna temperatura dla stosowania większości insektycydów wynosi 15 st. C, a dla akarycydów 15–25 st. C. Pyretroidy działają skuteczniej w temperaturze do 20 st. C. Temperatura wody użytej do sporządzenia cieczy roboczej powinna być zbliżona do temperatury otoczenia - nie powinna wynosić nie mniej niż 15−20 st. C.

Zabiegów opryskiwania nie należy wykonywać w godzinach południowych, przy wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu. W takich warunkach obniża się wilgotność powietrza i ciecz robocza szybko odparowuje z powierzchni liści, co może być przyczyną zakłócenia w pobieraniu substancji aktywnej do wnętrza tkanek i obniżenie skuteczności działania preparatów. Optymalne warunki dla przeprowadzenia zabiegu to wczesne godzinny poranne lub wieczorne ciepłego dnia, o małej intensywności operacji słonecznej i dość wysokiej wilgotności powietrza.

Zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej, pyretroidy powinny być stosowane wieczorem, ponieważ tylko w ten sposób można przedłużyć czas niskich temperatur do około dziesięciu godzin - zastosowane rano mają czas działania skrócony do dwóch godzin. Z kolei preparaty fosforoorganiczne nie powinny być stosowane w zbyt niskich temperaturach, ponieważ zdecydowanie zmniejsza to ich skuteczność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM