Jak zwalczyć ślimaki w uprawie sałaty w polu i pod osłonami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 13 sierpnia 2015 09:36

Jak zwalczyć ślimaki w uprawie sałaty w polu i pod osłonami? Ślimaki w uprawie sałaty mogą spowodować znaczne straty w plonie/ fot. shutterstock.com

Pomimo krótkiego okresu wegetacji sałata atakowana jest przez wiele szkodników, które mogą doprowadzić do znacznych strat w plonie. Również ślimaki nagie (śliniki, pomrowiki, pomrowy), w uprawie w polu, jak i pod osłonami mogą wyrządzić duże szkody. Sałata z objawami żerowania nie nadaje się do sprzedaży, ani do konsumpcji.

Ślimaki żerują zarówno na wschodach, jak i starszych główkach sałaty. W liściach wygryzają dziury, bądź zeskrobują tkankę pozostawiając jedynie górną skórkę. Najchętniej atakują stożki wzrostu i liścienie sałaty. Przy dużym nasileniu mogą spowodować znaczne straty w plonie.

Szkodniki te żerują na liściach sałaty zazwyczaj w ciągu nocy, dlatego są trudne do zwalczania. Podczas pochmurnej pogody, przy częstych opadach deszczu mogą uszkadzać rośliny również w ciągu dnia. Ślady śluzu na liściach i podłożu świadczą o tym, że szkody wyrządziły ślimaki. Próg zagrożenia stanowi 10 proc. uszkodzonych główek sałaty.

Ślimaki na większych powierzchniach należy zwalczać chemiczne. Zaleca się wykonanie oprysku w godzinach wieczornych, gdy jest największa aktywność tego szkodnika. W ochronie można zastosować preparaty, tj. Aromol 1,62 RB (5 g/m2), Ferramol GR (2,5 -5 g/m2), Ślimax GB (7 g/10 m2). Środki te należy stosować w razie zagrożenia, bądź po stwierdzeniu pierwszych objawów żerowania.

W przypadku masowego występowania ślimaków na nowo obsadzonym terenie, oprysk należy wykonać natychmiast po posadzeniu roślin, na wyrównaną powierzchnię gleby (bez szczelin i bruzd).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA