Jak zwalczyć przędziorki na plantacjach truskawek i malin po zbiorze owoców?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 07 września 2015 11:19

Jak zwalczyć przędziorki na plantacjach truskawek i malin po zbiorze owoców? Przędziorki powodują słabszy wzrost roślin na plantacji/ fot. shutterstock.com

Przędziorki zarówno przed zbiorem owoców, jak i po stanowią wciąż duże zagrożenie na plantacjach malin i truskawek. Szkodniki te żerują w okresie od kwietnia do sierpnia, powodując słabszy wzrost roślin, a także zwiększają ryzyko przemarznięcia krzewów w okresie zimy.

Objawy żerowania widoczne są na spodniej stronie blaszki liściowej. Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe nakłuwają tkankę i wysysają soki z komórek. Na dolnej stronie liści pojawiają się  żółtawe plamki, które następnie zlewają się ze sobą. W tych miejscach można zaobserwować również delikatną pajęczynę. Uszkodzenia w postaci żółtych przebarwień widoczne są także niekiedy na górnej stronie blaszki liściowej.

Silnie porażone liście brązowieją i przedwcześnie opadają z krzewów (defoliacja). Przez co wzrost roślin zostaje osłabiony, a krzewy słabiej kwitną i owocują. Również są bardziej wrażliwe na przemarznięcie podczas zimy. W sezonie wegetacyjnym może pojawić się 4-5 pokoleń tego szkodnika.

Na plantacjach należy prowadzić regularne lustracje, co 2 tygodnie. Na truskawce próg zagrożenia stanowi 5 osobników na jeden liść. Z kolei w przypadku malin odmian owocujących na pędach jednorocznych za próg przyjęto obecność 1 przędziorka na jednym listku z klapy liścia złożonego.

Przędziorki można zwalczać metodami biologicznymi – poprzez wprowadzenie drapieżnych roztoczy z rodziny dobroczynkowatych. Do zwalczania przędziorków na plantacjach malin i truskawek, można zastosować preparat chemiczne, m.in. Envidor 240 SC (0,4 l/ha), bądź Ortus 05 SC (1,5 l/ha). Środki te należy stosować raz w sezonie (podczas żerowania szkodnika), zachowując okres karencji - 7 dni. 

Oprócz wyżej wymienionych preparatów można również zastosować środki powierzchniowe, wspomagające ochronę – Afik, Emulpar 940 EC, bądź Siltac EC. Wykonując oprysk należy dokładnie pokryć roztworem dolną stronę liści, gdzie żerują przędziorki. Zaletą tych preparatów jest brak pozostałości w owocach, dlatego można je stosować nawet na krótko przed zbiorem owoców z krzewów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM