Jak zwalczać ślimaki na plantacjach truskawek?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 czerwca 2016 09:09

Jak zwalczać ślimaki na plantacjach truskawek? Ślimaki nadgryzają dojrzewające truskawki/ fot. shutterstock.com

W uprawach polowych, jak również pod osłonami ślimaki, takie jak pomrowik, śliniki, pomrowy mogą wyrządzać szkody. Nadgryzają truskawki, a nawet zjadają całe owoce pozostawiając na roślinie same szypułki. Ślimaki wyrządzają straty również w innych uprawach, a w szczególności na terenach wilgotnych.

Pomrowik jest ślimakiem z rodzimy pomrowikowatych. W liściach truskawki wygryza niewielkie otwory. Aczkolwiek to nie zniszczone blaszki liściowe martwią plantatorów najbardziej. Znaczne większe straty dotyczą owoców, które w efekcie żerowania tego ślimaka są ponadgryzane. Truskawki tracą odpowiednią wartość handlową i nie nadają się do sprzedaży na rynku owoców deserowych.

Plantacjom truskawek zagrażają również śliniki (np. ślinik luzytański) należące do rodziny ślinikowatych. Wyrządzają podobne szkody jak pomrowiki - nadgryzają dojrzewające truskawki, a także konsumują całe owoce pozostawiając jedynie szypułki.

Obecnie do zwalczania ślimaków na plantacjach truskawki dostępne są moluskocydy - Desimo Duo GB czy Ślimax GB, które zawierają metaldehyd (7 g/10 m2), a także preparat Ferramol GR (fosforan żelaza; 2,5-5 g/m2). Według zaleceń, środki te należy równomiernie rozsypać najlepiej w godzinach popołudniowych lub wieczorem po zaobserwowaniu pierwszych szkód.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM